خبرگزاري هاي حكومتي روز جمعه 30 مهر از طرح موسوم به «روحاني مدرسه» خبر دادند كه بر اساس آن، قرار است، علاوه بر «امام جماعت» و «بسيج مدرسه» و «امور تربيتي»، آخوندي هم براي «مديريت» و توجه به «نوع تربيت دانش آموزان» راهي مدرسه شود.
آخوندي به نام ذوعلم كه خبرگزاري حكومتي ايلنا او را به عنوان «مشاور وزير و دبير ستاد همکاري هاي آموزش و پرورش و حوزه علميه»، معرفي كرده است، با بیان این مطلب که متاسفانه در برخی مدارس نماز جماعت با حضور تعدادی انگشت شمار از دانش آموزان برپا می شود، گفت: کار ما سوری و زوری نیست و تلاش می کنیم که حضور حداقلی امام جماعت به حداکثر برسد. ایلنا: مشاور وزير و دبير ستاد همکاري هاي آموزش و پرورش و حوزه علميه از اجراي طرح روحاني مدرسه در مدارس سطح کشور خبر داد و افزود: اين طرح در صورت اعلام آمادگي ائمه جماعات مدارس اجرا مي شود . در اين طرح ”روحاني مدرسه” به نوع تربيت دانش آموزان توجه دارد و تربيت ديني دانش آموزان را در مدارس مديريت مي کند.
حجت الاسلام علي ذوعلم در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا، با اشاره به جزئيات جديد طرح اين وزارتخانه براي حضور مستمر و دائمي روحانيون در مدارس اعلام كرد: در حال حاضر پس از بررسي هاي بسيار، به اين نتيجه رسيده ايم كه مشکلات تربیتی دانش آموزان با حضور روحانی مدارس رفع می شود، كه در حال حاضر متاسفانه عدم هماهنگی عوامل مدرسه با یکدیگر مشكلاتي را ايجاد كرده است كه امروزه نماز جماعت بریده‌هایي از این زنجیر است و حضور طلبه و روحانی در نماز جماعت مدارس یک حضور حداقلی است.
وی با بیان این مطلب که متاسفانه در برخی مدارس نماز جماعت با حضور تعدادی انگشت شمار از دانش آموزان برپا می شود، گفت: کار ما سوری و زوری نیست و تلاش می کنیم که حضور حداقلی امام جماعت به حداکثر برسد.
وي با تاكيد بر اينكه در صورتی که ائمه جماعات مدارس آمادگی خود را اعلام کنند، طرح روحانی مدرسه به اجرا در مي آید، به طوريكه مسئوليت روحانی مدرسه شخصی جدا از مسئولان، مدیر، معاون، مربی پرورشی، مداح و امام جماعت است به این معنا که این روحانی به نوع تربیت دانش آموزان توجه دارد و تربیت دیني دانش آموزان را مدیریت می کند.
وی مدیر مدرسه را راهبر آموزشي و پرورشي مدرسه دانست و اظهار کرد: متاسفانه تعدادی از مدیران مدارس از نظر ذوق و سلیقه با ما تفاوت دارند و ما نمی توانیم با بخشنامه خواسته های خود را به آنان تحمیل کنیم از این رو باید به دنبال راه کارهای جدید در قالبي کوتاه و بلند مدت باشیم و بتوانيم آنان را با خود همراه كنيم.
وی با تاكيد بر اينكه وجود روحانی مدرسه به ما کمک می کند تا در مدارس تربیت دیني مستمر داشته باشیم و بتوانیم به فرهنگ غربی مدارس غلبه کنیم، اظهار كرد: در حال حاضر اشكالاتي در کار اعزام مبلغ به مدارس وجود دارد كه دانش آموزان این برهه از زمان حسابگر هستند، نباید این باور در میان دانش آموزان تقویت شود که یک روحانی يا مبلغ برای اقامه نماز در مدارس هزینه دریافت می کند، در واقع آموزش و پرورش می بایست این هزینه را در اختیار مرکز اعزام کننده قرار دهد.
به عقيده كارشناسان آموزش و پروش، ترفند تازه كارگزارن حكومتي در مدارس، نشانه بن بست رژيم در مغزشويي و اعمال سانسور و سركوب دانش آموزان است و اقدام تازه نيز گره اي از كارش نخواهد گشود، بلكه برعكس، انزجار دانش آموزان را از نظام جهل و جنايت و عزم آنان را در بركندن اين نظام از ريشه، جزم تر خواهد كرد.