کنفرانس در  پارلمان انگلستان - سخنان خانم مریم رجوی

 

کنفرانس در  پارلمان انگلستان
سخنان خانم مریم رجوی
و سخنرانی  اعضای هر دو مجلس عوام و اعیان و حقوقدانان برجسته
بزرگداشت روز جهانی حقوق بشر 
و حمایت از مقاومت و مبارزه مردم ایران  

سخنرانیهای 
لرد کارلایل-عضو برجسته مجلس اعیان و رئیس مشترک کمیته بریتانیایی ایران آزاد 
لرد دیوید آلتون-عضو ارشد مجلس اعیان 
بارونس اولون-عضو مجلس اعیان
دکتر لیام فاکس-نماینده پارلمان، وزیر پیشین دفاع انگلستان و وزیر پیشین تجارت خارجی انگلستان
باب بلکمن- رئیس کمیته بین المللی پارلمانترها برای ایران دموکراتیک
جیم شانون – نماینده پارلمان انگلستان از حزب دموکراتیک ایرلند و سخنگوی حزب در امور حقوق بشر
مارتین دی – نماینده پارلمان انگلستان از حزب ملی اسکاتلند و سخنگوی حزب در امور حقوق بشر
استیو مک کیب – نماینده پارلمان انگلستان
پروفسور سارا چندلر- رئیس سابق کمیته حقوق بشر کانون وکلای انگلستان و ولز
و رئیس سابق فدراسیون حقوقدانان اروپا
لورن لودرل-حقوق دان برجسته دادگاه های بین المللی
آنتیا مک اینتایر – نماینده پیشین پارلمان اروپا و رئیس سابق هیات محافظه کاران در پارلمان اروپا
دکتر جاسلین اسکات-نویسنده، استاد دانشگاه و قاضی پیشین

خانم مریم رجوی
رژ‌یم آخوندی منشأ اصلی جنگ‌افروزی 
و بزرگترین دشمن صلح در منطقه 


در ۴۲ سال گذشته این رژیم برای اعضای این مقاومت
ده‌ها هزار محاکمه چند دقیقه‌یی قبل از فرستادن آن‌ها برای اعدام برگزار کرده است


اکنون چرا امروز رژیم نیازمند این دادگاه نمایشی شده‌ است
اول به خاطر اینکه رژیم با خطر سرنگونی مواجه است
 دوم  نفوذ فزاینده و استقبال جوانان از مقاومت و کانون‌های شورشی
 و سوم یک جنبش بین‌المللی که خواهان محاکمه سران رژیم 
به خاطر جنایت علیه بشریت است


خامنه ای پس از قیام سال گذشته برای پیدا کردن راه خروج
 آتش جنگ در منطقه را برافروخت
 پایان این بحران و برقراری صلح در خاورمیانه راهی جز ایستادگی در برابر سر مار 
یعنی منشأ اصلی جنگ‌افروزی و تروریسم ندارد


ما جامعه بین‌المللی را به چهار اقدام ضروری فرا می‌خوانیم
 لیست گذاری تروریستی پاسداران
 فعال کردن مکانیزم ماشه در قطعنامه۲۲۳۱ شورای امنیت
 قراردادن رژیم به عنوان تهدید صلح و امنیت جهانی در ذیل فصل هفت منشور ملل متحد 
و  به‌رسمیت شناختن مبارزه مردم ایران و نبرد جوانان شورشگر برای سرنگونی رژیم


اعضای محترم مجلسین بریتانیا 
وکلای محترم، قضات و فعالین حقوق بشر!
روز به‌خیر.
از توجه شما به وضعیت ایران و مبارزه مردم ایران برای سرنگونی فاشیسم دینی سپاسگزارم.
امروز موضوع ایران، دیگر محدود به داخل مرزهای ایران یا حتی محدود به خاورمیانه نیست. رژیم آخوندی همزمان در سه جنگ درگیر است: یکی علیه جامعة جهانی، دیگری علیه مردم خاورمیانه و از همه مهم‌تر جنگ با مردم ایران. این درگیری‌ها ناشی از قدرت رژیم نیست؛‌ به‌عکس واکنش ناامیدانه علیه مقاومت مردم ایران علیه استبداد مذهبی است که  به دنبال سرنگونی آن هستند. 
واکنش رژیم از جمله شامل جهش شمار اعدام‌ زندانیان است. تنها در نوامبر گذشته آن‌ها حداقل ۱۲۰ نفر را در زندان‌ها اعدام کرده‌اند. از جمله هواداران مجاهدین و قیام‌کنندگان شجاع. جنبة دیگر، تروریسم در خارج مرزهای ایران است. 

هم چنین یک کارزار وسیع سیاسی و بین‌المللی علیه مجاهدین و شورای ملی مقاومت وجود دارد. 
از ژوئیه گذشته آن‌ها در باره محاکمه غیابی ۱۰۴ تن از مجاهدین بسیار صحبت کرده‌اند. این نمایش امروز در تهران آغاز شده است.
مقاومت ایران از دو دهه پیش خامنه‌ای و دیگر سردمداران رژیم را به یک دادگاه بین‌المللی دعوت کرده بود تا هر ادعایی دارند علیه مجاهدین و مقاومت مطرح کنند. 
در این مورد نیز از همان ابتدا رهبر مقاومت اعلام کرد:‌ «مقاومت ایران حقوقدانان و وکلای بین‌المللی و نمایندگان پارلمان‌ها را حتی  برای شرکت در دادگاهی که رژیم می‌خواهد در قضاییه جلادانش برگزار کند معرفی می‌کند».
 اما همان‌طور که انتظار می‌رفت، در این به‌اصطلاح دادگاه، کسی جز جنایتکارانی که وانمود می‌کنند  قاضی و وکیل هستند شرکت نمی‌کنند. 
در ۴۲سال گذشته، این رژیم برای اعضای این مقاومت، ده‌ها هزار محاکمه چند دقیقه‌یی قبل از فرستادن آن‌ها برای اعدام برگزار کرده است. با این‌ همه چرا امروز آخوندها نیازمند برگزاری چنین دادگاه نمایشی شده‌اند؟ 

اول به خاطر قیام سراسری مردم ایران، این رژیم با خطر سرنگونی مواجه شده است. 
دوم، مجاهدین و شورای ملی مقاومت با گسترش کانون‌های شورشی در بسیاری شهرهای ایران و روی آوردن بیشتر نسل جوان به آن‌ها، نفوذ سیاسی و اجتماعی بیشتری پیدا کرده‌اند. 
سوم، یک جنبش معتبر بین‌المللی خواهان محاکمه سران رژیم به جرم ارتکاب جنایت علیه بشریت است. در اکتبر گذشته 453تن حقوقدانان بین‌المللی و انستیتوهای حقوقی با انتشار بیانیه‌یی‌ نمایش مسخره قوه قضاییه سرکوبگر رژیم را محکوم کردند. به علاوه تاکنون ۱۲۴تن از رهبران پیشین جهان خواستار حسابرسی از سردمداران رژیم به‌خاطر جنایت علیه بشریت شده‌اند. 
سران رژیم باید به جرم جنایت و جنگ‌افروزی محاکمه شوند. رئیس جمهور جنایتکار رژیم، رئیسی به طور مستقیم در قتل‌عام ۳۰ هزار زندانی سیاسی در  سال ۶۷  دست داشته است. 
این برای دولت‌های اروپا شرم‌آور است که با او گفتگو می‌کنند. 
بانی بحران و جنگ خاورمیانه خامنه‌ای است. او پس از قیام بزرگ مردم ایران در سال گذشته در بن‌بست قرار گرفت. برای پیدا کردن راه خروج، آتش جنگ را برافروخت. پایان این بحران و برقراری صلح در خاورمیانه، راهی جز ایستادگی در برابر سر مار ندارد  که منشأ اصلی جنگ‌افروزی و تروریسم و بزرگترین دشمن صلح در منطقه است.

در برابر این رژیم ما جامعه بین‌المللی را به برداشتن چهار گام اساسی فرا می‌خوانیم:
۱-لیست گذاری سپاه پاسداران
۲-به کارانداختن مکانیزم ماشه در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت  
۳-قراردادن رژیم به عنوان تهدید صلح و امنیت جهانی در ذیل فصل هفت منشور ملل متحد 
و ۴- به‌رسمیت شناختن مبارزه مردم ایران برای سرنگونی رژیم و نبرد جوانان شورشگر با سپاه پاسداران تروریست. 

 

 

باب بلکمن نماینده مجلس عوام انگلستان
رئیسی باید دستگیر و محاکمه شود
ما باید پیام روشن خود را ارسال کنیم که هیچ چیز ما را از حمایت از مجاهدین خلق
 کانونهای شورشی در ایران و شورای ملی مقاومت منصرف نخواهد کرد

اکنون خانم رجوی و جنبش او نقش تعیین کننده‌ای نه تنها در پیشبرد قیام
بلکه در ارائه یک آلترناتیو دموکراتیک مترقی و سازمان یافته ایفا کرده است
 که آرزوهای واقعی مردم ایران را برآورده می‌کند


ما گرم‌ترین خوش‌آمدگویی‌ها را به  خانم مریم رجوی می‌گوییم و مشتاقانه منتظر شنیدن اظهارات شما در دقایق پیش رو هستیم . همچنین در مورد اینکه چگونه انگلستان و جامعه جهانی به طور کلی می‌توانند از مردم ایران در تلاش برای دستیابی به حقوق بشر ودموکراسی حمایت کنند. و مضحک است که در مورد حقوق بشر در حالی که ما روز حقوق بشر را گرامی می‌داریم، امروز در ایران در دادگاه‌های رژیم با وضعیتی مواجه هستیم که در آنجا تعداد زیادی از افراد را تحت تعقیب قرار می‌دهند و احتمالاً به مجازات اعدام محکوم می‌کنند. منظورم این است که رژیم ایران وحشتناک‌ترین سابقه حقوق بشر را دارد، بدترین عنصر اعدام‌های قضایی را در هر جای دنیا دارد و در روز حقوق بشر باید این موضوع را کاملا محکوم کنیم. ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور رژیم به طور عجیبی قرار بود فردا در مجمع جهانی پناهندگان شرکت کند. باید به خاطر داشته باشید که او عامل اصلی کشتار سال ۱۹۸۸ بود که در آن هزاران زندانی سیاسی اعدام شدند. اکنون این مفهوم که او می‌تواند یک سخنران مهمان در یک فروم پناهندگان باشد، به نظر من نه تنها طنزآمیز است، بلکه کاملاً وحشتناک است که حتی می‌توانند به این اتفاق فکر کنند. و من بسیار خوشحالم که فشارهاافزایش یافته است که او باید دستگیر و محاکمه شود نه اینکه اجازه داده شود در انجمن پناهندگان شرکت کند. اکنون به همکاران مختلفی که برای سخنرانی آمده‌اند خوشامد می‌گویم. اگر بتوانم اینطور بگویم، ما یک مجموعه فراحزبی از همکاران و وکلای حقوق بشری داریم که این بعد از ظهر، وقت خود را برای بودن با ما اختصاص داده‌اند. ما مشتاقانه منتظر شنیدن شما هستیم
همانطور که می‌دانیم وضعیت در ایران روز به روز بدتر می‌شود و رژیم در تقلا برای حفظ قدرت است. اکنون واقعیت این است که آنها در حال تشدید سرکوب به ویژه برروی مجاهدین خلق ایران و همچنین زنان و دانشجویان هستند. آنها در تلاش برای سرکوب مخالفان هستند اما شکست خواهند خورد. واقعیت این است که افراد بسیار شجاعی وجود دارند که به معنای واقعی کلمه هر روز جان خود رابه خطر میاندازند، به ویژه زنان ایران. باید بگویم همه ما به شما در مبارزه تان درود می‌فرستیم. اکنون به عنوان بخشی از این ترفند(رژیم)، اطلاعات نادرستی می‌بینیم که زمینه را برای اقدامات تروریستی فراهم می کند؛ همچنانکه در هفته‌های اخیر در برلین علیه دفتر شورای ملی مقاومت ایران شاهد بودیم و سپس اقدام به ترور یا بهتر بگویم تلاش برای قتل الخو ویدال کوادراس به دلیل حمایت او از شورای ملی مقاومت و مجاهدین خلق. ما محاکمه‌های نمایشی برای اعضای شورای ملی مقاومت و مجاهدین خلق را  شاهدش هستیم که بسیاری‌شان ساکنان اشرف ۳ هستند تا زمینه را برای اقدامات تروریستی علیه آنها آماده کنند. ما باید اقدامات تروریستی آنها را محکوم کنیم. ما همچنین باید پیام روشن خود را ارسال کنیم که هیچ چیز ما را از حمایت از مجاهدین خلق، مجاهدین خلق و واحدهای مقاومت در ایران و شورای ملی مقاومت به عنوان آلترناتیو واقعی دموکراتیک برای ایجاد یک جمهوری دموکراتیک مناسب در ایران منصرف نخواهد کرد. اکنون خانم رجوی و جنبش او نقش تعیین کننده‌ای نه تنها در پیشبرد قیام، بلکه در ارائه یک آلترناتیو دموکراتیک مترقی و سازمان یافته ایفا کرده است که آرزوهای واقعی مردم ایران را برآورده می‌کند. اکنون شورای ملی مقاومت و خانم رجوی کمپین دادخواهی جهانی را رهبری کرده‌اند تا رژیم و رهبران آن را مورد حسابرسی قرار دهند و عدالت را برای قربانیان رژیم ایران و مردم ایران تامین کنند. ا افشاگری‌ها در مورد نقض حقوق بشر رژیم در چهار دهه گذشته در این زمینه بسیار مؤثر بوده است. بنابراین به لطف همه تلاش‌ها در پارلمان بریتانیا، حمایت مشترک همکاران فراحزبی و من در کمیته بریتانیا برای آزادی ایران، رهبری خانم رجوی و کار شورای ملی مقاومت، شجاعت مردم ایران، سرانجام، دولت بریتانیا اکنون حسابرسی از رژیم را در اولویت سیاست خود در قبال ایران قرار داده است.. امیدوارم مهم‌ترین تصمیمی که گرفته می‌شود، قرار دادن تمامیت سپاه پاسداران در لیست تروریستی باشد. بنابراین ما باید فشار را از همه طرف‌ها برای تحقق آن حفظ کنیم. 

لرد آلکس کارلایل 
یکی از مسائل مهمی که من با آن برخورد کردم
 مربوط به سازمان مجاهدین خلق و شورای ملی مقاومت بود 
من کاملاً به کاری که شما خانم رجوی انجام داده اید درود می فرستم 

شرم آور است که در ۲۹ ژوییه دادستان عمومی تهران 
یک کیفرخواست را علیه ۱۰۴ از اعضای مجاهدین اعلام کرد
 هرچند نتیجه چنان دادگاهی پیشاپیش روشن است


 لرد آلکس کارلایل- نماینده مجلس اعیان انگلستان
عصر بخیر خانم رجوی، 
من در سال 1983 نماینده مجلس شدم و از آن زمان به غیر از دو سال و نیمی که در پارلمان نبودم، سعی کردم در مسائل حقوق بشر مشارکت داشته باشم. یکی از مسائل مهمی که من با آن برخورد کردم، مربوط به سازمان مجاهدین خلق و شورای ملی مقاومت بود و اکنون سال هاست که به میزان قابل توجهی درگیر آن هستم. من کاملاً به کاری که شما خانم رجوی انجام داده اید درود می فرستم و به ویژه به آن دسته از پناهندگان ایران که در دو نوبت در آلبانی از آنها دیدن کردم و در آنجا پناه گرفته اند درود می فرستم . که بسیاری از افراد حرفه‌ای ارشد ایرانی با استعداد در آنجا مستقر شده‌اند و در آنجا تلاش می‌کنند نقش خود را در تضمین آینده‌ای سعادتمندتر برای ایران ایفا کنند. من هرگز به ایران نرفته ام. من ایرانی ها را دوست دارم. من حکومت ایران را دوست ندارم. من از حکومت ایران متنفرم. من معتقد نیستم که آنها نماینده ایرانیان باشند و مهمتر از همه معتقد نیستم که کمترین بهایی برای منافع زنان و دختران در ایران قایل باشند. ایران سابقه طولانی و بزرگی در پیشرو بودن در خلق  زنان حرفه ای دارد. پزشکان، وکلا، دیپلمات‌ها، دانشگاهیان از همه نوع، دانشمندان و در سال‌های اخیر همه این پیشرفت به طور مؤثری راکد مانده است، زیرا زنان و دختران حق ندارند به درستی از حقوقی استفاده کنند که ما در این کشور حداقل معتقدیم که همه باید داشته باشند و در خط مقدم تصمیم من این است که روزی همه ما باید در چنین جلسه ای بنشینیم، اما بر خلاف این جلسه در تهران و بازگشت ایران به دنیای دموکراتیک و آزاد را جشن بگیریم. 
آقای بلکمن قبلاً به رفتار حکومت ایران در رابطه با پیگرد قانونی و مجازات اعدام اشاره کرده است. این که دادگاه کیفری تهران در روز 29 ژوئیه با صدور اطلاعیه ای عمومی اسامی 104 نفر از افراد وابسته به مجاهدین خلق ایران را منتشر کرد که اکثر آنها حدود 40 سال قبل ایران را ترک کرده بودند، از آنها خواسته شده تا یک نفر را (به عنوان وکیل )تعیین کنند، یک افتضاح مطلق است. همانطور که آنها متهم شده بودند و ما می دانیم که نتیجه آن چه خواهد بود. آنها به طور غیابی متهم خواهند شد، به طور غیابی تحت تعقیب قرار خواهند گرفت، هیچ فرصتی برای دفاع از آنها داده نخواهد شد، هیچ وکیلی اجازه نخواهد داشت که به طور عادلانه از نظرات آنها دفاع کند و آنها به اعدام و حکم اعدام محکوم خواهند شد. در فضای کنونی که رژیم ایران ارائه می‌کند، می‌توان این کار را انجام داد، زیرا دولت ایران آماده کشتار مردم در هر کجا هست . و به نظر من این یک تراژدی است که رژیم ایران اکنون نه تنها یک حکومت منحوس است، بلکه آنقدر خارج از استانداردهای حقوق بشر و عدالت جهان است که مایه شرمساری است. اکثر کشورهایی که در آن‌ها رژیم‌هایی از نوع یا مشابه رژیم ایران وجود دارد، در نهایت به خود پایان میدهند. آنچه که من را در مورد آنچه در ایران می گذرد صراحتاً بیشتر نگران می کند این نیست که دولت تمایل بسیار زیادی به حکومت استبدادی دارد. ترس من  این است که همه دولت ها برای رسیدن به اهداف سیاسی خود به حکومت استبدادی نیاز داشته باشند، این که کمی تمایل به حکومت اقتدارگرا داشته باشند، اما ادعا کنند که انگیزه فلسفی دینی واقعی دارند. و من امیدوارم که ما به فعالیت های خود در افشای آنچه رژیم ایران انجام می دهد ادامه دهیم. آنچه رژیم ایران در حال حاضر انجام می‌دهد، همان‌طور که گفتم، تمایل به قتل به دلایل قضایی نادرست، تمایل به جاسوسی است و مقامات ضد تروریسم در این کشور-انگلستان-  قبلاً برخی از توطئه‌های رژیم ایران را متوقف کرده‌اند. جنگ سایبری بخشی از کارهای ساعت به ساعت است و نمایندگان این مجلس می دانند که در این نوع جنگ سایبری هدف قرار گرفته اند. و من امیدوارم که بتوانیم حمایت خود را از شما و سازمان شما در دوران شادتری حفظ کنیم. عزم ما مستمر است. 

دکتر لیام فاکس
ما باید از کسانی که شجاعت مقابله با رژیم را 
در داخل کشورشان دارند  حمایت کنیم
ما باید سپاه را غیرقانونی و علیه بانک ها و خطوط هوایی رژیم ایران
 در بریتانیا اقدام کنیم

ایران یک بشکه باروت است که به‌زودی منفجر خواهد شد
ما باید به صراحت اعلام کنیم که متحد مردم ایران هستیم
رژیم ایران توهینی به جهان متمدن است


 دکتر لیام فاکس-نماینده پارلمان انگلستان، وزیر دفاع (۲۰۱۱)، وزیر تجارت خارجی (۲۰۱۹)

خانم رجوی از دیدن شما حتی از راه دور خوشحالم. یک سری چیزها وجود دارد که به نظر من در مورد وضعیت امروز ما بسیار آزاردهنده است. دیدن رژیم ایران در کرسی ریاست شورای حقوق بشر سازمان ملل لکه ننگی بر سازمان ملل است. و من فکر می‌کنم عمیقاً ناراحت‌کننده است که مردی که، همانطور که باب گفت، شخصاً مسئول انتخاب کردن نفرات برای اعدام بود، بسیاری از کسانی که در سال 1988 به قتل رسیدند، نباید به هیچ وجه از سوی دیگر رهبران جهان به عنوان یک دولتمرد تحسین شود. این رفتار امروز هم ادامه دارد. تماشای زنان جوانی که توسط پلیس به اصطلاح اخلاقی از قطار بیرون کشانده می شوند، چیزی است که برای هر یک از ما بسیار منزجر کننده است. و من از این فرصت استفاده می‌کنم و به شجاعت بی‌نهایت، به‌ویژه زنان ایران که از خودشان رهبری و صلابت فوق‌العاده‌ای را در زمانی که تسلیم شدن در برابر ظلم خشونت‌آمیز رژیم بسیار آسان بود نشان داده‌اند، درود می‌فرستم. زیرا همانطور که رژیم ایران اقدام به حمله علیه دوتابعیتی ها می کند و دست به آدم ربایی یا قتل افراد خود خارج از خاک ایران خواهد زد، بنابراین عقاید افراطی خود را به همه کسانی صادر خواهد کرد که آنها را طرفدار صلح می داند، و نه طرفدار دیدگاه رژیم ایران مبنی بر تفرقه که در هر فرصتی آن را تبلیغ می کند. اما همانطور که لرد کارلایل گفت، من فکر می کنم که نهایت توهین آن است که اعتقاد اعلام شده رژیم این است که آنها به نام خدا عمل می کنند و هرکسی که علیه رژیم عمل می کند خلاف خدا عمل می کند. بنابراین باید با شدیدترین تفسیر مذهبی مجازات شود. همه ما که به دین اعتقاد داریم باید آن را کاملاً زشت و منفور بدانیم. همانطور که گفتم خانم رجوی، وقتی در اشرف 3 بودم، در جوانی با آزادی بیان بزرگ شدم. من در یک حکومت قانونی بزرگ شدم که واقعاً مستقل بود. من با توانایی انتخاب دولت خودم بزرگ شدم و این حق وجودی من بود. اما آنها حق اولیه هر مرد و زن در ایران نیز هستند. فقط مسئله اینجاست که این حقوق شما توسط یک رژیم شریر و ننگین ربوده شده است. و من موافقم که باید عمل کنیم. من موافقم که باید سپاه را غیرقانونی اعلام کنیم. همچنین باید علیه بانک های ایرانی در بریتانیا اقدام کنیم. همچنین باید علیه خطوط هوایی ایرانی در بریتانیا اقدام کنیم. اما یک چیز دیگر وجود دارد که من فقط می‌خواهم اضافه کنم، این است که ما باید آگاهی عمومی را در مورد سوء استفاده‌های رژیم ایران افزایش دهیم، و باید از کسانی که خودشان شجاعت مقابله با این رژیم را در داخل کشورشان دارند، حمایت کنیم. و غالباً در گذشته، زمانی که باید در این حمایت صریح می‌بودیم، سکوت کرده‌ایم. ایران یک بشکه باروت است. چه چیزی هست که تا ابد عمر کند؟ و ما باید به صراحت بگوییم که ما با مردم ایران دعوا نداریم. مردم ایران دوستان ما هستند و ما متحدان آنها هستیم، اما باید برای رژیم ایران کاملاً روشن کنیم که آنها را یک توهین به دنیای متمدن می دانیم و به آنها بفهمانیم که وقتی زمانش برسد، ما در کنار ایرانیان خواهیم بود. متشکرم.