چهل و چهارمین روز از جنگ در غزه - واشنگتن پست: اسرائیل، آمریکا و حماس به توافقی آزمایشی برای آزادی دهها زن و کودک در ازای توقف پنج روزه دست یافتند

خبرگزاری وفا: پانزده فلسطینی در بمباران مرکز و جنوب غزه توسط اسراییل کشته شدند

خبرگزاری فلسطینی وفا گزارش داد که ۱۵فلسطینی بامداد روز یکشنبه در بمباران هوایی اسراییل در مرکز و جنوب نوار غزه کشته شدند.

به‌گفته وفا، سیزده نفر در حمله به خانه‌یی در اردوگاه نصیرات در مرکز غزه کشته شدند، در حالی که یک زن و فرزندش در جنوب شهر خان یونس کشته شدند... .


وزیر خارجه سعودی: وزیران کشورهای عربی و مسلمان برای پایان دادن به جنگ غزه به چین سفر می‌کنند

فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، گفت وزرای کشورهای عربی و اسلامی روز دوشنبه در اولین ایستگاه از تور با هدف پایان دادن به جنگ غزه، از چین دیدن خواهند کرد.

فیصل در حاشیه کنفرانسی در بحرین در اظهاراتی که روز جمعه توسط وزارت وی در پلتفرم رسانه اجتماعی X منتشر شد، گفت که این سفر اولین گام در اجرای تصمیمات اتخاذ شده در نشست مشترک عربی و اسلامی خواهد بود که در ماه جاری در ریاض برگزار شد. .


سازمان بهداشت جهانی: تیم بشردوستانه بیمارستان شفا غزه را منطقه مرگ توصیف می‌کند
سازمان جهانی بهداشت (WHO) روز یکشنبه اعلام کرد که یک تیم ارزیابی بشردوستانه از بیمارستان شفا در شمال غزه بازدید کردند و نشانه‌هایی از گلوله‌باران و تیراندازی را در منطقه‌یی که «منطقه مرگ» توصیف می‌شود، مشاهده کردند.

سازمان جهانی بهداشت در بیانیه‌یی اعلام کرد که تیم تحت رهبری WHO که شامل کارشناسان بهداشت عمومی، افسران تدارکات و کارکنان امنیتی از بخش‌های مختلف سازمان ملل‌متحد می‌شد، به‌دلیل نگرانی‌های امنیتی تنها یک ساعت را در روز شنبه در بیمارستان سپری کرد...

 

خبرهای کوتاه از رویترز:
واشنگتن پست به‌نقل از منابع آگاه گزارش داد که اسرائیل، ایالات متحده و حماس به توافقی آزمایشی برای آزادی دهها زن و کودکی که در غزه گروگان گرفته شده بودند، در ازای توقف پنج روزه درگیریها دست یافتند.
هم بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل و هم مقامات آمریکایی گفتند که هنوز توافقی حاصل نشده است. واشنگتن پست روز شنبه گفت که به‌گفته افرادی که با این توافقنامه مفصل شش صفحه‌یی آشنا هستند، آزادی گروگان می‌تواند ظرف چند روز آینده آغاز شود، بدون این‌که در لحظه آخر با مشکلی مواجه شود
وزیر خارجه سعودی: وزیران کشورهای عربی و مسلمان برای پایان دادن به جنگ غزه به چین سفر می‌کنند
به گزارش خبرگزاری فلسطینی وفا، ۱۵فلسطینی بامداد روز یکشنبه در بمباران هوایی اسراییل در مرکز و جنوب نوار غزه کشته شدند.
سازمان بهداشت جهانی (WHO) روز یکشنبه اعلام کرد، یک تیم ارزیابی بشردوستانه از بیمارستان شفا در شمال غزه بازدید کرد و نشانه‌هایی از گلوله‌باران و تیراندازی را در منطقه‌یی که به‌عنوان «منطقه مرگ» توصیف شد، مشاهده کرد.
وزارت اورژانس روسیه روز یکشنبه اعلام کرد که بیش از ۵۵۰شهروند روسیه از جمله ۲۳۰کودک از زمان آغاز این روند از یک هفته پیش از نوار غزه تخلیه شده‌اند.
خبرگزاری فلسطینی وفا اواخر روز شنبه اعلام کرد که یک اسیر فلسطینی جان خود را از دست داده و تعداد زندانیانی که از ۷ اکتبر در زندانهای اسراییل جان‌باخته‌اند به 6نفر رسیده است.
شبه‌نظامیان کتائب حزب‌الله عراق، یک جناح مسلح قدرتمند با روابط نزدیک با ایران، تحریم‌های آمریکا علیه این گروه به‌دلیل حملات علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه را رد کردند و روز شنبه اعلام کردند که هدف از این حملات «تخلیه دشمن» است.

 

احمد المنظری مدیر منطقه‌یی سازمان جهانی بهداشت در خاورمیانه در پی ۴۳روز جنگ و محاصره غزه آمار تکان‌دهنده‌ای از وضعیت بهداشتی ارائه داد. بیش از ۶۰هزار نفر به بیماریهای ریوی، بیش از ۳۵۰۰۰نفر از عفونت‌های گوارشی و اسهال به‌ویژه کودکان و زنان باردار رنج می‌برند.

به گزارش مدیر منطقه‌یی سازمان جهانی بهداشت در غزه حدود ۴۵۰هزار نفر از بیماریهای روانی متوسط و شدید، اعم از افسردگی و استرس مربوط به سانحه رنج می برند.

 

خبرگزاری رویترز:

شبه‌نظامیان کتائب حزب‌الله عراق، تحریم‌های ایالات متحده علیه این گروه را به‌دلیل حملات علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه رد کردند و روز شنبه اعلام کرد که هدف از این حملات «خسته کردن دشمن» است.

ایالات متحده روز جمعه تحریم‌هایی را علیه چندین عضو کی اچ (KH-کتائب) و علیه یکی دیگر از شبه‌نظامیان مورد حمایت رژیم ایران و دبیرکل آن صادر کرد و آنها را به دست داشتن در حملات علیه ایالات متحده و شرکای آن در عراق و سوریه متهم کرد.

خبرگزاری فرانسه:

هزاران معترض روز شنبه در سراسر فرانسه و بریتانیا در تظاهرات شرکت کردند و خواستار آتش‌بس در غزه شدند، در حالی که صدها نفر دیگر دوباره در شهرهای سراسر اروپا شرکت کردند.

چندین هزار نفر در مرکز پاریس زیر بارندگی سیل‌آسا پشت بنری که روی آن نوشته شده بود «قتل‌عام در غزه و کرانه باختری را متوقف کنید، آتش‌بس فوری» راهپیمایی کردند.

سی جی تی (کنفدراسیون سراسری کار) تخمین زد که ۶۰۰۰۰نفر در پایتخت و ۴۰۰۰۰نفر دیگر در دهها شهر دیگر در سراسر کشور تجمع کردند.

در دیگر نقاط اروپا، سازمان‌دهندگان گفتند که حدود ۴۰۰۰نفر در ژنو راهپیمایی کردند و شمع‌هایی را که به‌عنوان نقشه غزه در مقابل مقر اروپایی سازمان ملل به نمایش گذاشته شده روشن کردند.

یک بنر بزرگ روی آن نوشته شده بود «نسل کشی در غزه را متوقف کنید» و بسیاری فریاد می‌زدند «فلسطین آزاد، آزاد!»

در بریتانیا، پس از آن‌که بیش از ۳۰۰۰۰۰نفر شنبه گذشته در لندن راهپیمایی حامی فلسطین را برپا کردند، تعداد معترضان کمتر شد.

پلیس لندن روز شنبه گفت که از زمان حملات ۷ اکتبر تاکنون ۳۸۶نفر را دستگیر کرده است.

حمایت از حماس در بریتانیا جرم است، زیرا این سازمان یک گروه تروریستی محسوب می‌شود.

هزاران ایرانی روز شنبه در سراسر کشور تظاهراتی را علیه بمباران بی‌امان اسراییل به نوار غزه برگزار کردند.

دو تظاهرات در آمستردام برگزار شد، یکی خواستار آتش‌بس برای غزه، و دیگری خواستار آزادی گروگانهای حماس شد، هر چند پلیس گفت که تظاهرات آرام بوده و کسی دستگیر نشده است.

چندین هزار نفر در لیسبون راهپیمایی کردند و بسیاری نیز به زبان انگلیسی فریاد زدند فلسطین آزاد باید گردد.

 

خلاصه‌ای از خبرهای جنگ در غزه و اسراییل در چهل و سومین روز

شهر غزه در چهل و سومین روز جنگ، بار دیگر هدف توپ بارانهای سنگین ارتش اسراییل قرار گرفت. در بمباران مدرسه آن‌روا در تل زعتر و مناطق شمال نوار غزه تعدادی کشته و دهها تن زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری فلسطینی وفا، مناطق جنوب نوار غزه، از جمله دیر البـَلَح و خان یونس در معرض بمبارانهای شدید هواپیماهای اسراییل قرار گرفتند که منجر به کشته شدن بیش از ۲۸تن گردید که بیشتر آنان را کودکان تشکیل می‌دادند.

خبرگزاری فلسطینی وفا افزود بسیاری از ساختمانهای مسکونی در اردوگاه جبالیا، بیت لاهیا و اماکن نزدیک به بیمارستان اندونزی در شمال غزه نیز در بمبارانهای شب گذشته ویران شدند

 

العربیه در گزارشی از تحولات اوضاع در نوار غزه اعلام کرد: اسراییل در هشدار جدیدی از ساکنان شهر خان یونس در جنوب غزه خواسته است از این منطقه که محدوده آتش است به سمت غرب نقل مکان کنند. این منبع افزود این می‌تواند نشانه‌ای از قصد اسراییل برای حمله به جنوب غزه، پس از تسلط بر حماس در شمال باشد. در حال حاضر بیش از دو سوم جمعیت ۲.۳ میلیونی غزه مناطق شمالی را ترک کرده و به جنوب از جمله منطقه خان یونس پناهنده شده‌اند.

وزارت بهداشت فلسطین در غزه آمار تلفات انسانی تا روز جمعه را بیش از ۱۲هزار تن، از جمله ۵هزار کودک اعلام کرد و افزود قادر نیست آمار تلفات را جمع‌آوری اطلاعات به‌طور مرتب به روز کند.

رویترز روز شنبه خبر داد در حمله هوایی اسراییل به شهر نابلس در کرانه غربی ۵فلسطینی کشته و تعداد زخمی شدند. این منبع افزود رسانه‌های فلسطینی می‌گویند حمله در بلاطه در نزدیکی شهر نابلس توسط یک هواپیمای جنگی انجام شده است که حاکی از تشدید تاکتیکهای جنگی اسراییل در کرانه غربی است.

 

خبرگزاری رویترز روز شنبه نوشت به‌دنبال مهلت یکساعته ارتش اسراییل برای تخلیه بیمارستان شفا، مدیر بیمارستان اعلام کرد در توافق با ارتش اسراییل و مقامات سازمان ملل، ۱۲۰مجروح و بیمار که قادر به حرکت نیستند به‌علاوه پنج کادر پزشکی در بیمارستان شفا باقی می‌مانند و بقیه افراد آنجا را ترک خواهند کرد. وی هم‌چنین گفت ۳۰نوزاد تحت مراقبت ویژه نیز در زمانبندی دیگری توسط صلیب‌سرخ از بیمارستان خارج می‌شوند. مدیر بیمارستان شفا افزود ارتش اسراییل تمامی ایستگاههای اکسیژن، لوله های آب و داروخانه بیمارستان را تخریب کرده است.

متقابلاً سخنگوی ارتش اسراییل گفت به درخواست مقامات بیمارستان شفا، یک کریدور و جاده امن برای خروج مردمی که در بیمارستان پناه گرفته‌اند ایجاد کرده است.

اسکای‌نیوز ظهر شنبه به‌نقل از مقام‌های بهداشتی در غزه از «تخلیهٔ گستردهٔ بیمارستان شفا» خبر داد و افزود که بسیاری از بیماران، کادر درمانی و آواردگان این بیمارستان را ترک کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد: «روز شنبه پس از این‌که مدیر بیمارستان اصلی غزه گفت ارتش اسراییل دستور تخلیه این مرکز را داده است که بیش از ۲۰۰۰بیمار، پزشک و آوارگان... در آن گرفتار شده بودند، صدها نفر با پای پیاده از آنجا گریختند.

تصاویر ماهواره‌یی که توسط شرکت «ماکسار تکنولوژیز» منتشر شده، نمونه‌یی از ابعاد گستردهٔ آوارگان فلسطینی را نشان می‌دهد که به‌سمت جنوب نوار غزه می‌روند.

به‌گفتهٴ این شرکت، این عکس هوایی مربوط به تجمع آوارگان در مسیر صلاح‌الدین در جنوب غزه است. آنها تلاش می‌کنند از یکی از کوریدورها، از این منطقه خارج شوند.