کنفرانس در پارلمان انگلستان با حضور نمایندگان از دو مجلس - ایران یکسال بعداز شروع قیام به سوی جمهوری دموکراتیک

در شروع این کنفرانس آزاده ضابطی رئیس کمیته وکلای ایران در انگلستان که مدیریت این جلسه را برعهده داشت گفت:

آزاده ضابطی - رئیس کمیتهٔ وکلای ایرانی در انگلستان

در این جلسه خوشحالم که بسیاری از اعضای برجسته و بارز پارلمان از هر دو مجلس عوام و مجلس اعیان و هم‌چنین اعضای برجسته ایرانی در تبعید و هم‌چنین وکلای حقوق‌بشر بین‌المللی، حقوقدانان و پژوهشگران به من ملحق می‌شوند. 

آنچه مردم ایران می‌خواهند، ... … در یک جمهوری آزاد، دموکراتیک و مبتنی بر جدایی دین و دولت است که در آن حقوق‌بشر و آزادیهای اساسی همه ایرانیان صرف‌نظر از جنسیت، نژاد، تفاوتهای قومی یا زبانی، رعایت شود... ... مردم ایران صدای خود را واضح، بلند و پرطنین بیان کرده‌اند و خواستار سرنگونی رژیم هستند. . … ما اینجا جمع شده‌ایم تا بگوییم که زمان رفتن برای این رژیم دیگر فرا رسیده است. هم‌چنین مهم است که به یاد داشته باشیم که مردم ایران تاریخی باور نکردنی در مبارزه واقعی با دو دیکتاتوری در طول بیش از صد سال را پشت سر گذاشته‌اند آنها به‌طور قاطع و صریح هر دو دیکتاتوری را رد کرده‌اند. . … و در هر فرصتی، در شهرها و روستاها... . شعار مرگ بر ستمگر، چه شاه باشد. چه رهبر سر داده‌اند...

 

ترزا ویلیرز – وزیر محیط‌زیست انگلستان (۲۰۲۰)

سپاه پاسداران باید به‌عنوان یک سازمان تروریستی نامگذاری شود

 

ترزا ویلیرز – وزیر محیط‌زیست انگلستان (۲۰۲۰) -نماینده پارلمان

می‌خواهم از کمیته پارلمانی بریتانیا برای آزادی ایران تشکر کنم که از من برای سخنرانی در این جلسه مهم صبح امروز دعوت کرد من درود می‌فرستم به شجاعت کسانی که در جریان قیام ایران آماده بودند برای دعوت به آزادی و دموکراسی در ایران خود را در معرض خطر قرار دهند.

رژیم ایران رسماً و به‌طور مؤثر از مجازات اعدام در ملأعام استفاده می‌کند و این یک فاجعه و بی‌عدالتی بزرگ است که تعدادی از معترضان اعدام شدند و بسیاری دیگر در واکنش وحشیانه رژیم به اعتراضات و قیام جان خود را از دست دادند و هنوز هزاران نفر دیگر از معترضان در زندان به سر می‌برند این آخرین فصل خون‌ریزی و ظلم و ستم در چهار دهه حکومت آخوندها است. که یکی از بدترین ناقضان حقوق‌بشر در جهان است.

من معتقدم که سپاه پاسداران مسئول بسیاری از این جنایات است. و هم‌چنان معتقدم که سپاه پاسداران باید به‌عنوان یک سازمان تروریستی نامگذاری شود. بنابراین امروز من از این فرصت برای پیوستن به دوستان و همکاران استقبال می‌کنم تا یک بار دیگر به لیست‌گذاری سپاه فراخوان بدهم و هم‌چنین یک بار دیگر خواستار آزادی برای ایران بشوم، من واقعاً امیدوارم که به‌زودی شاهد استقرار جمهوری دموکراتیک سکولار مبتنی بر جدایی دین و دولت بر اساس طرح ده ماده‌ای باشیم

از شما متشکرم

 

بارونس ورما معاون پارلمانی وزارت توسعهٔ بین‌المللی (۲۰۱۶)

بیانیه‌ای وجود دارد که توسط بیش از هزار زن برجسته

از پنج قاره و۶۷ کشور جمع‌آوری شده است

این نوعی حمایت از برادران و خواهران ما در ایران است

 

بارونس ورما - عضو مجلس اعیان، معاون پارلمانی وزارت توسعهٔ بین‌المللی (۲۰۱۶)

متشکرم.

به اولین سالگرد قیام مردم ایران برای آزادی نزدیک می‌شویم، قیامی که همه چیز از سپتامبر گذشته با قتل هولناک، هولناک و وحشیانه مهسا امینی آغاز شد. اما افراد زیادی هستند که جان خود را از دست داده‌اند. و بسیاری از مردم، از جمله کودکان، توسط رژیمی که هیچ احترامی برای حقوق‌بشر قائل نیست، مورد خشونت قرار گرفته‌اند. من واقعاً خوشحالم که بیانیه‌یی وجود دارد که توسط بیش از هزار زن برجسته که از پنج قاره و۶۷ کشور آمده‌اند، جمع‌آوری شده است. این نوعی حمایت از برادران و خواهران ما در ایران است. در میان آنها ۵۰ رئیس‌جمهور فعلی و سابق وجود دارد، ما هم‌چنین ۱۷۵ نماینده مجلس، برندگان جایزه نوبل و هنرمندان را داریم، همه در این امر شرکت می‌کنند. در واقع این مبارزه توسط شخصی هدایت می‌شود که برنامه‌یی دارد. برنامه ده ماده‌ای یک فرآیند دموکراتیک است که مردم ایران را قادر می‌سازد آزادانه زندگی کنند و به حقوق‌بشر خود احترام بگذارند.

بارونس ورما با اشاره به ضرورت لیست‌گذاری سپاه پاسداران گفت من واقعاً نمی‌توانم بفهمم که چرا ما هنوز در مورد لیست‌گذاری سپاه پاسداران بحث می‌کنیم. برای من بسیار مهم است که شجاعت، سربلندی همه مردم ایران و به‌ویژه زنان و دخترانی که در خط مقدم تظاهرات و در معرض خطر بوده‌اند را ببینم. افراد زیادی ناپدید شده‌اند. ما حتی تعداد واقعی افرادی را که دیگر برای اظهارنظر در دسترس نیستند نداریم. بنابراین ما نمی‌توانیم سکوت کنیم و نباید سکوت کنیم. و اگر رهبران در سراسر جهان به‌طور جدی به‌جای سیاست مماشات برای تغییر اوضاع فکر می‌کردند، شرایط چیز دیگری بود. سیاست مماشات کارساز نیست. تاریخ بارها و بارها به شما گفته که مماشات بی‌نتیجه است بنابراین من همواره روی لیست‌گذاری سپاه پاسداران پا می‌فشارم تا تغییر را ببینم. مجمع عمومی سازمان ملل دوباره در ماه سپتامبر تشکیل خواهد شد و من امیدوارم که پیام همه ما به‌عنوان نمایندگان پارلمان در سرتاسر جهان بلند و واضح شنیده شود که باید شاهد تغییر در ایران باشیم. چیزی که با عمل شروع می‌شود و نه فقط با کلمات ملایم. بسیار از شما متشکرم.

 

بارونس اولان - عضو مجلس اعیان انگلستان

جدی‌ترین جنایات حقوق بین‌الملل امروز در ایران انجام می‌شود

و ما باید به‌عنوان یک کشور متعهد به اعمال صلاحیت جهانی

برای تحقیق کیفری و پیگرد قانونی مقامات رژیم ایران باشیم

 

بارونس اولان - عضو مجلس اعیان انگلستان

خوب، اول از همه، می‌خواهم از کسانی که امروز این جلسه را سازماندهی کردند و به ما به‌عنوان نمایندگان پارلمان انگلستان این فرصت را دادند تا دوباره درباره وضعیت وحشتناک ایران صحبت کنیم، تشکر کنم. و هم‌چنین از این فرصت استفاده می‌کنم تا دوباره به خانم رجوی ادای احترام کنم، که فکر می‌کنم رهبری، شجاعت، و کرامتش بی‌نظیر است، و شنیدن دوباره صحبت‌های او در مورد این واقعیت بسیار خوب بود. من تجربه صحنه‌های خشونت‌آمیز خیابانی را دارم، زیرا از ایرلند شمالی آمده‌ام، بمباران شده‌ام، چنین چیزهایی را که ما اینجا تماشا کرده‌ایم تجربه کرده‌ام، اما هیچ چیز مانند، آنچه امروز در ایران اتفاق می‌افتد، نیست. و من می‌خواهم در این لحظه به همه ایرانی‌هایی که در سرتاسر جهان برای اطمینان از بیان حقیقت کار می‌کنند، و آرزوی‌شان برای یک ایران آزاد، ادای احترام کنم. درخواستهایی از بریتانیا برای کمک به پایان دادن به بحران معافیت از مجازات سیستماتیک در ایران، حمایت از درخواستها برای شورای حقوق‌بشر سازمان ملل برای ایجاد فوری مکانیزم تحقیقاتی و پاسخگویی بین‌المللی برای جمع‌آوری، تثبیت، حفظ و تجزیه و تحلیل شواهد و مدارک وجود دارد. جدی‌ترین جنایات حقوق بین‌الملل امروز در ایران انجام می‌شود، و ما باید به‌عنوان یک کشور متعهد به اعمال صلاحیت جهانی برای تحقیق کیفری و پیگرد قانونی مقامات رژیم ایران باشیم که مظنون به داشتن مسئولیت کیفری در جنایات تحت قوانین بین‌المللی هستند. سپاه پاسداران باید در لیست تروریستی وارد شود. ایران شایسته آزادی است. مردم ایران باید آن جمهوری دموکراتیک را داشته باشند که خانم رجوی از آن صحبت کرد، که به ایران امکان می‌دهد جای خود را در دنیای مدرن پیدا کند و مردمش در آزادی شکوفا شوند. متشکرم.

 

توبی پرکینز - نمایندهٔ پارلمان انگلستان

دیدن تعداد زیادی از نمایندگان مجلس از سراسر جهان

با عقاید مختلف در گردهمایی ایران آزاد که همگی به یکدیگر پیوستند

تا از تمایل مردم ایران به آزادی حمایت کنند، شگفت‌انگیز بود

 

توبی پرکینز - نمایندهٔ پارلمان انگلستان، وزیر سایه آموزش

از شما بسیار متشکرم، من یکی از بسیاری از اعضای حزب کارگر و بسیاری از نمایندگان پارلمان بریتانیا بودم که توانستم امسال به آن کنفرانس الهام‌بخش در پاریس بروم تا حمایت فراحزبی را از شوری ملی مقاومت ایران ابراز کنم. برای برنامه ده ماده‌ای مریم رجوی و حمایت از همه مردم ایران که می‌خواهند ایران را دموکراتیک و آزاد ببینند. دیدن تعداد زیادی از نمایندگان مجلس از سراسر جهان با عقاید مختلف در گردهمایی ایران آزاد که همگی به یکدیگر پیوستند، تا از تمایل مردم ایران به آزادی حمایت کنند، شگفت‌انگیز بود. شکی نیست که یکی از سرتیترهای (خبری) مهم جهانی در ۱۲ ماه اخیر خیزش سراسری در ایران بوده است. شجاعت مردمی که به خیابان‌ها آمدند، با وجود خطر عظیم ناشی از ظلم و ستم سپاه و رژیم دینی، واقعاً برای همه ما الهام‌بخش بوده است.

باید سپاه به‌عنوان یک سازمان تروریستی نام‌گذاری شود و با آنها در چارچوب مناسب خود به‌عنوان ناقضان حقوق‌بشر برخورد شود. رژیم از زمانی که مردم ایران برای بیان خواسته‌های خود برای آزادی به خیابان‌ها آمدند، با وحشیگری و خشونت پاسخ داده است. این رژیم هیچگونه مشروعیت و حقی برای اداره کشور ایران ندارد و بنابراین باید پاسخگو باشد زیرا این یک رژیم قاتلان دسته‌جمعی زنجیره‌یی است.

دولت انگلیس باید بایستد و بگوید که با این رژیم تروریستی مذاکره نخواهد کرد. ما می‌دانیم که حمایت بین‌المللی عظیمی از برنامه ده ماده‌ای مریم رجوی وجود دارد، اما آینده ایران فقط حمایت از آن برنامه ده ماده‌ای نیست، بلکه این است که مردم بتوانند دولتهای خود را در آینده به شیوه‌ای دموکراتیک انتخاب کنند،

من فقط می‌خواهم با این جمله پایان دهم که آرزوی مردم در سراسر بریتانیا، اروپا، و سراسر جهان است که مبارزه و فداکاری الهام‌بخش آن معترضان در ایران در نهایت به‌سرعت به یک ایران آزاد منتهی شود که در آن ظلم و ستم دیگر کلیدواژه دولت نخواهد بود، بلکه دولتی در خدمت همه مردم ایران، برای آزادی، و یک ایران دموکراتیک خواهد بود که جایگاه شایسته خود را در خاورمیانه و سراسر جهان به دست آورد. بسیار از شما متشکرم.

 

لرد سینگ معاون کمیتهٔ تمام‌حزبی آزادی مذاهب در پارلمان انگلستان

مردم ایران یک جنبش مقاومت سازمان یافته، توانا و مردمی

به رهبری خانم مریم رجوی دارند که طرح ۱۰ ماده‌ای او نه تنها برای ایران به‌عنوان یک آرمان

بلکه برای بسیاری از کشورهای جهان که حقوق‌بشر در آنها نقض می‌شود ایده‌آل است

 

لرد سینگ - عضو مجلس اعیان، معاون کمیتهٔ تمام‌حزبی آزادی مذاهب در پارلمان انگلستان

خیلی ممنونم. قتل وحشیانه مهسا امینی جرقه‌ای برای قیام علیه رژیم ایران بود که طی آن، بیش از ۷۵۰ ایرانی از جمله کودکان خردسال کشته شدند و هم‌چنین دستگیری و شکنجه بیش از ۳۰۰۰۰ شهروند بی‌گناه که احتمالاً با مجازات اعدام روبه‌رو هستند. رفتار رژیم ایران پس از ۴۴ سال رفتار ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز با ۸۸ میلیون مردم ایران که هرگز مشروعیت رژیم را به‌رسمیت نشناخته‌اند، غیرقابل باور است. ما بارها و بارها شاهد بوده‌ایم که مردم ایران در مقابل این رژیم ایستاده و خواهان سرنگونی آن هستند. قبل از قیام ۲۰۲۲، ما قیام ۲۰۱۹ و قبل از آن قیام ۲۰۱۷ را داشتیم. مردم ایران هرگز از آرزوهای خود برای یک ایران آزاد، دموکراتیک بر پایه جدایی دین و دولت دست برنداشته‌اند. تا به امروز، برآوردهای محافظه کارانه حاکی از آن است که بیش از ۱۲۰۰۰۰ نفر توسط رژیم اعدام شده‌اند. و ما هرگز نمی‌توانیم تابستان ۱۳۶۷ را فراموش کنیم، زمانی که بیش از ۳۰۰۰۰ زندانی سیاسی به چوبه‌های دار فرستاده شدند و در گورهای دسته‌جمعی و در مکانهای نامشخص در سراسر ایران ناپدید شدند. این کشتار در سطح بین‌المللی به‌عنوان جنایت علیه بشریت شناخته شده است. من به همراه سیک‌ها و بسیاری از اعضای مجلسین اعیان و عوام در همبستگی خود با مردم شجاع ایران می‌پیوندم، . من با آنها در آرزوهایشان برای ایران آزاد و دموکراتیک و مبتنی بر جدایی دین و دولت می‌پیوندم. همان‌طور که شنیده‌ایم، تحریم سپاه پاسداران به‌عنوان یک سازمان تروریستی، هم به‌دلیل دخالت در سرکوب داخلی و هم به‌خاطر سرکوب در خارج از کشور، به یک ضرورت مبرم تبدیل شده است.

هم‌چنان که گفته شد، باید خواهان اعزام یک هیأت حقیقت‌یاب برای ملاقات با زندانیان سیاسی، از جمله کسانی که در حال حاضر در اعتصاب غذا در زندان قزل‌حصار هستند، و اعمال تحریم‌های مقتضی علیه افراد و سازمانهای مرتبط با رژیم ایران باشیم. مردم ایران یک جنبش مقاومت سازمان یافته، توانا و مردمی دارند به رهبری خانم مریم رجوی که سخنرانی درخشان افتتاحیه را به ما ارائه کرد. طرح ۱۰ ماده‌ای او نه تنها برای ایران به‌عنوان یک آرمان، بلکه برای بسیاری از کشورهای جهان که حقوق‌بشر در آنها نقض می‌شود، ایده‌آل است. و ما باید با او و مردم ایران برای افشای جنایات ایران بی‌وقفه تلاش کنیم و دائماً از آنها حمایت کنیم. متشکرم.

 

بارونس ردفرن – عضو مجلس اعیان انگلستان

طرح ۱۰ ماده‌ای شورای ملی مقاومت ایران

یک جایگزین احترام‌آمیز و قابل اعتماد ارائه می‌دهد

که برای تحقق یک جمهوری دموکراتیک عاری از سلاح هسته‌یی فرامی‌خواند

 

بارونس ردفرن – عضو مجلس اعیان انگلستان

بله، از دعوت شما بسیار سپاسگزارم و می‌خواهم بگویم که گوش دادن به تمام سخنرانان قبلی، فهمیدن اتفاقاتی که در ایران رخ داده و هنوز هم رخ می‌دهد، بسیار روشن کننده بوده است.

در کنفرانس پاریس در سال ۲۰۱۸ منهم حاضر بودم که یک توطئه بمب‌گذاری ناموفق انجام شد و هزاران نفر در آنجا حضور داشتند و صداهای آنها بسیار بلند و واضح بود و می‌توانم بگویم که در سال ۲۰۲۳، صداهای آنها برای یک ایران حتی بلندتر و واضحتر آزاد است.

به مریم رجوی، فقط می‌توانم بگویم که افتخار دیدار با او را داشتم به تعهد و شجاعت او برای آزادی در ایران و آزادی بیان افتخار کردم. طرح ۱۰ ماده‌ای شورای ملی مقاومت ایران، یک جایگزین احترام‌آمیز و قابل اعتماد ارائه می‌دهد که برای تحقق یک جمهوری دموکراتیک و عاری از سلاح هسته‌یی فرامی‌خواند حکومتی که به حقوق زنان و اقلیتها احترام می‌گذارد.

دولت‌های غربی باید سپاه پاسداران را که اصلی‌ترین نیروی (رژیم) ایران برای سرکوب منتقدان در داخل و صادر‌کننده تروریسم به سراسر جهان است، در فهرست تروریستی قرار دهند. دوباره باید در اینجا بگویم که زمان گرانبها است، اما آزادی بدون ترس پاداشی است که ارزش مبارزه دارد. حقیقت باید گفته شود و ایران آزاد خواهد شد. با تشکر.

ادامه دارد