ژنو - مقر اروپایی سازمان ملل متحد کنفرانس بین‌المللی «وضعیت حقوق‌بشر در ایران» همزمان با پنجاه‌ویکمین اجلاس شورای حقوق‌بشر ملل متحد

 

ژنو - مقر اروپایی سازمان ملل متحد

کنفرانس بین‌المللی «وضعیت حقوق‌بشر در ایران»

همزمان با پنجاه‌ویکمین اجلاس شورای حقوق‌بشر ملل متحد

 

پیام خانم مریم رجوی

ضرورت به‌رسمیت شناختن حق مردم ایران برای دفاع متقابل

و مبارزه برای سرنگونی دیکتاتوری دینی

و استقرار دمکراسی و حقوق‌بشر در ایران

همزمان با پنجاه‌ویکمین اجلاس شورای حقوق‌بشر ملل متحد در ژنو، به ابتکار بنیاد دانیل میتران، انجمن به قابیل دست نزنید و دیگر سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی، کنفرانسی تحت عنوان «وضعیت حقوق‌بشر در ایران» در یکی از سالن‌های مقر ملل متحد در ژنو برگزار شد. شماری از نمایندگان هیت‌های دیپلماتیک مقیم ژنو و اعضای سازمان‌های غیردولتی دارای رتبه مشورتی در ملل متحد و هم‌چنین شخصیت‌های سیاسی و حقوقدانان و وکلا در این کنفرانس حضور داشتند.

خانم مریم رجوی، رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت، پیامی خطاب به شرکت‌کنندگان در این کنفرانس فرستاد.

در کنفرانس بین‌المللی ژنو که توسط آقای آنتونیو استانگو رئیس فدراسیون حقوق‌بشر ایتالیا مدیریت می‌شد سخنرانان عبارت بودند از:

  • ژیلبر میتران رئیس بنیاد دانیل میتران - فرانس لیبرته
  • دکتر آلخو ویدال کودراس رئیس کمیته بین‌المللی در جستجوی عدالت
  • رمی پاگانی عضو شورای شهر و شهردار سابق ژنو 
  • دیوید متس حقوقدان برجسته حقوق‌بشر بین‌الملل از کانادا 
  • نیلز دوداردل وکیل مقاومت ایران در پرونده ترور شهید بزرگ حقوق‌بشر دکتر کاظم رجوی

 

ژیلبر میتران رئیس فرانس لیبرته - بنیاد دانیل میتران

ژیلبر میتران رئیس فرانس لیبرته - بنیاد دانیل میتران در سخنان خود گفت: برای ایرانیانی که هرگز تن به رژیمی نداده‌اند که خواسته‌های مشروع آنان را سرکوب می‌کند چاره‌ای جز قیام وجود ندارد این بدون شک مبنای قیام امروز است و جامعه بین‌المللی باید آن را مد نظر قرار دهد بنابراین با استناد به مقدمه اعلامیه جهانی حقوق‌بشر می‌توان قیام مردم ایران را مورد حمایت قرار داد. بر اساس معاهده رم که به حقوق بشردوستانه اولویت می‌دهد، می‌توان از شورای امنیت خواست که عاملان جنایات بزرگ را به دادگاه بین‌المللی موقت که قانون ماگنیتسکی را تصویب کرده است، معرفی کرد. بنابراین، ما می‌توانیم مقامات دولتی را به‌خاطر اعمالی مانند جنایات علیه بشریت و نسل‌کشی، از جمله مقامات رژیم ایران را هدف قرار دهیم.

 

دکتر آلخو ویدال کودراس رئیس کمیته بین‌المللی در جستجوی عدالت

دکتر آلخو ویدال کودراس رئیس کمیته بین‌المللی در جستجوی عدالت، ضمن بررسی زمینه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی و سیاسی که به چنین قیامی منجر شده گفت: شاید بتوان گفت ایران بیش از هر کشور دیگری در جهان بیشترین تعداد انقلاب‌ها را در تاریخ خود داشته است. در حال حاضر، این قیام به‌شدت سازماندهی شده است که در فعالیت‌های کانون‌های شورشی مجاهدین خلق دیده می‌شود. این امر تداوم بالایی به قیام داده است.

ما از کمیسر حقوق‌بشر و شورای حقوق‌بشر سازمان ملل می‌خواهیم که فوراً تحقیقاتی را در مورد کشتار جمعی و دستگیری گسترده معترضان آغاز کنند. جامعه جهانی باید حقوق مردم ایران را برای شورش و دفاع از خود در برابر سرکوب و هجوم مرگبار رژیم با تمام ابزارهای ممکن به‌رسمیت بشناسد. ایرانیان برای دستیابی به آزادی، دمکراسی و عدالت بهای گزافی می‌پردازند و جایگزینی قدرتمند و سازمان‌یافته دارند که می‌تواند به یک ایران دمکراتیک و مبتنی بر جدایی دین و دولت و غیرهسته‌یی منجر شود. بنابراین زمان آن فرارسیده است که سازمان ملل متحد صریحاً در کنار مردم ایران و اپوزیسیون دمکراتیک بایستد.

 

رمی پاگانی عضو شورای شهر و شهردار سابق ژنو

رمی پاگانی عضو شورای شهر و شهردار سابق ژنو در سخنان خود گفت پس از کشتار ۳۰۰۰۰زندانی سیاسی در سال۱۳۶۷ (۱۹۸۸) و کشته شدن ۱۵۰۰نفر در جریان قیام آبان سازمان ملل برای جلوگیری از ادامه کشتار مردم ایران باید دست به اقدامی بزند.

وقتی دیکتاتوری با چنین خشونتی سرکوب می‌کند، مردم حق دارند از خود دفاع کنند. این یک حق مشروع است که در مقدمه اعلامیه جهانی حقوق‌بشر ذکر شده است. در نهایت، جامعه جهانی باید حق مردم ایران را برای دفاع از خود و تعیین سرنوشت خود به‌رسمیت بشناسد... سوئیس باید خواستار آزادی دستگیرشدگان شود و روابط خود را با رژیم ایران قطع کند و سایر کشورها را به این اقدام فرابخواند.

 

دیوید متس حقوقدان برجسته حقوق‌بشر بین‌المللی از کانادا

دیوید متس حقوقدان برجسته حقوق‌بشر بین‌المللی از کانادا و نیلز دو داردل وکیل شورای ملی مقاومت در پرونده در کاظم رجوی از دیگر سخنرانان این کنفرانس بودند که گوشه‌هایی از جنایت‌ها و اعمال تروریستی رژیم آخوندی را بازگو کردند.

در این کنفرانس ندا امانی از انجمن بین‌المللی حقوق‌بشر و آذر کریمی عضو انجمن زنان ایرانی در ایتالیا و آیسان جدیری از انجمن جوانان لوگزامبورگ طی سخنانی ابعادی از قیام سراسری مردم ایران و نقش جوانان در این قیام را برشمردند.