گزیده سخنرانی تاریخی مایک پنس در گردهمایی مجاهدین در اشرف۳ ـ پنجشنبه ۲تیر ۱۴۰۱


مایک پنس: مردم کشور من از شما برای برپایی یک جمهوری دمکراتیک و غیراتمی که اعتبارش را از مردم می‌گیرد، حمایت می‌کنند و همیشه همین‌طور خواهد بود.

برنامه ده ماده‌یی مریم رجوی برای آینده ایران پایه‌یی است که آینده ایران آزاد بر روی آن بنا شود.

رژیم تهران می‌خواهد دنیا را فریب دهد تا باور کند که تظاهر کنندگان در ایران می‌خواهند به دیکتاتوری شاه بازگردند، اما من می‌خواهم به شما اطمینان بدهم ما فریب دروغهای آنها را نمی‌خوریم.

آیا مردم ایران می‌خواهند یک دیکتاتور را با دیکتاتور دیگری جایگزین کنند؟ یا مردم ایران خواهان آزادی و دموکراسی برای همه مردم ایران هستند؟

امروز به‌عنوان یک آمریکایی به دولت بایدن فراخوان می‌دهم تا در کنار مردم ایران بایستد و  برای آرمان آزادی و عدالت اجتماعی اقدام کند.

فوراً از تمامی مذاکرات اتمی با رژیم تهران خارج شوداز اپوزیسیون سازمان‌یافته ایران اعلام حمایت کند.

تعهد کانونهای شورشی شما به‌دموکراسی، حقوق‌بشر و آزادی تمامی شهروندان نمایی از یک ایران آزاد و الهام‌بخش جهان است.

من بیش از ۵هزار مایل سفر کردم از خانه خودم از ایندیانا تا امروز در اینجا باشم چون ما یک آرمان مشترک را با هم به اشتراک گذاشتیم ، یعنی آزادی مردم ایران از چند دهه استبداد و تولد یک ایران آزاد و شکوفا و دمکراتیک

امید پایدار برای یک ایران آزاد هرگز خاموشی نمی‌پذیرد. این واقعیت اکنون برای ما که امروز از اشرف۳ دیدن می‌کنیم بیش از هر زمان دیگری واضح است. زیرا من در چشمان تک‌تک شما و ظرفیت و اعتماد به نفسی که در چهره‌های شما وجود دارد می‌بینم که مردم ایران روزی آزاد خواهند شد.

مردم کشور من از شما برای برپایی یک حکومت جمهوری دمکراتیک، غیراتمی، که اعتبارش را از مردم می‌گیرد، حمایت می‌کنند و همیشه همین‌طور خواهد بود.

خشونت و بی‌رحمی که از رژیم ایران می‌بینیم گواه آن است که رژیم ایران از هر زمان دیگری ضعیف‌تر است.

اما بزرگترین مدرک و نشانه ضعف رژیم ایران انتصاب ابراهیم رئیسی به‌عنوان رئیس‌جمهور این حکومت است۳۰ سال پیش رئیسی در رأس جوخه‌های مرگ ولی‌فقیه بود. رئیسی مسئول قتل‌عام ۳۰هزار زندانی سیاسی در سال۶۷ است.

امروز، من به شما ملحق می‌شوم و متعهد می شوم که جنایات رئیسی بدون مجازات باقی نماند. ابراهیم رئیسی لیاقت ریاست بر ملت بزرگ ایران را ندارد. او باید توسط مردم ایران سرنگون شود و به جرم جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی که ۳۰سال پیش روزبه‌روز انجام داد محاکمه شود.

جنبش مقاومت در ایران هرگز قویتر از امروز نبوده است. و این به من انگیزه می‌دهد که ببینم کانونهای شورشی در ایران کانون امید مردم ایران هستند. آنها موتور تغییر از درون در طول قیامها و تداوم اعتراضات هستند. و هر روز آنها قوی‌تر می‌شوند، در حالی که رژیم ضعیف‌تر می‌شود.

من امروز آموختم که این امید، شعله‌ای است در دل مردان و زنان آزادیخواه و آن شعله به لطف همه شما روشن‌تر از همیشه می‌سوزد. من امروز اینجا آمدم که بگویم ما بدون شک در کنار مردم ایران هستیم.

یکی از بزرگترین دروغهایی که رژیم حاکم به دنیا فروخته این است که هیچ جایگزینی برای وضعیت موجود وجود ندارد. اما یک جایگزین وجود دارد. یک جایگزین کاملاً سازمان‌یافته، کاملاً آماده، کاملاً واجد شرایط و مورد حمایت مردمی وجود دارد. بگذارید من از مریم رجوی و رهبری و بینش برجسته شما و همه شما اینجا در اشرف۳ قدردانی کنم.

کانونهای شورشی شما متعهد به دموکراسی، حقوق‌بشر و آزادی هر شهروند ایرانی هستند. این الهام‌بخش مردم ایران و مردم جهان است.

برنامه ده ماده‌ای مریم رجوی برای آینده ایران، آزادی بیان، آزادی اجتماعات، و آزادی هر ایرانی در انتخاب رهبران منتخب خود را تضمین می‌کند.

این پایه‌یی است که بر روی آن آینده ایران آزاد بنا شود.

رژیم تهران می‌خواهد دنیا را فریب دهد تا باور کند که تظاهر کنندگان در ایران می‌خواهند به دیکتاتوری شاه بازگردند، اما من می‌خواهم به شما اطمینان بدهم ما فریب دروغهای آنها را نمی‌خوریم.

بگذارید از همه شما بپرسم، همین جا، همین الان، تا همه دنیا بشنوند: آیا مردم ایران می‌خواهند یک دیکتاتور را با دیکتاتور دیگری جایگزین کنند؟ یا مردم ایران خواهان آزادی و دموکراسی برای همه مردم ایران هستند؟

من امروز در مقابل شما ایستاده‌ام که بگویم بزرگترین امید ما همیشه باید همزیستی مسالمت‌آمیز، همراه با تعامل و همآهنگی با ایران و همه ملتهای مستقل جهان باشد.

مایک پنس چهل وهشتمین معاون رئیس‌جمهور آمریکا

مایک پنس در سال ۱۹۵۹ در ایالت ایندیانای آمریکا به‌دنیا آمد. وی در سال۱۹۸۱ در رشتهٔ تاریخ فارغ‌التحصیل شد و در سال۱۹۸۶ از دانشگاه ایندیانا دکترای حقوق گرفت.

پنس که به‌عنوان وکیل و حقوقدان فعالیت داشته، از سال۲۰۰۱ نمایندهٔ کنگرهٴ آمریکا شد و تا سال۲۰۱۳ عضو مجلس نمایندگان بود. وی از سال۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ ریاست کنفرانس جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان را به‌عهده داشت.

مایک پنس از سال۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ به‌مدت ۴سال فرماندار ایالت ایندیانا بود. بعد از آن همراه با دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد و به‌عنوان معاون ریاست‌جمهوری ایالات متحده انتخاب شد.

بعد از شروع پاندمی کرونا، پنس در ۲۶فوریه ۲۰۲۰ توسط رئیس‌جمهور آمریکا به‌عنوان رئیس گروه اقدام برای مقابله با ویروس کرونا برگزیده شد و اقدامات این کشور را در این زمینه هدایت کرد.

مایک پنس در دوران معاونت ریاست‌جمهوری خود مدافع اتخاذ یک سیاست قاطع علیه دیکتاتوری آخوندی بود و حمایت خود را از مبارزه مردم ایران برای آزادی اعلام کرد.