دبیرکل ملل متحد ـ افزایش شدید اعدام‌ها در ایران

 

 

تازه‌ترین گزارش از سوی آنتونیو گوترش، دبیرکل ملل متحد در رابطه با نقض حقوق بشر در ایران آخوند زده به‌یقین مهر تائیدی بر این واقعیت است که خامنه‌ای تنها راهکار برای مقابله با قیام‌ها و رشد جنبش دادخواهی را در سرکوب، بگیروببند و اعدام‌های فله‌ای جستجو می‌کند.
بدین‌سان وی تلاش دارد تا ضمن افزایش اعدام‌ها جامعه دردمند ایران را به محاق برده و مهر سکوت بر لبان مردم گرسنه و تشنگان به آزادی و حقوق بشر بزند.
در این رابطه دبیرکل ملل متحد در گزارش خود تأکید کرده است: «۲۶۰ نفر در ایران در سال ۲۰۲۰ اعدام شدند و دست‌کم ۳۱۰ نفر در سال ۲۰۲۱ با اجرای این مجازات جان خود را از دست دادند.
طبق این گزارش بین یک ژانویه (۱۱ دی ۱۴۰۰) تا ۲۰ مارس ۲۰۲۲ (۲۹ اسفند ۱۴۰۰) دست‌کم ۱۰۵ نفر اعدام شده‌اند که بخشی از آنها متعلق به گروه‌های اقلیت بودند». (سایت مجاهدین خلق ۳۱ خرداد ۱۴۰۱)
این وضعیت ضد انسانی در حالی است که سیاست انقباض از فردای بروی کار آوردن آخوند جلاد ابراهیم رئیسی اکنون ترک برداشته، به‌طوری‌که گسل‌های اجتماعی نه‌تنها دیگر از نیروهای سرکوبگر رژیم هراس ندارند، بلکه در کوچه و خیابان‌ها عوامل اطلاعاتی و امنیتی حکومت را به چالش می‌کشند. بدین‌سان مشاهده می‌شود که نیاز ولی‌فقیه طلسم شکسته برای شدت دادن به ابعاد سرکوب به چه میزان افزایش پیدا کرده است.
در این راستا نیز شاهد هستیم که خامنه‌ای با صرف صدها میلیارد دلار از درآمدهای کشور بر ابعاد هرچه بیشتر امنیتی و نظامی نمودن جامعه افزوده است، امری که اکنون از سوی جامعه بین‌الملل و به‌ویژه سازمان ملل متحد نیز مورداشاره قرارگرفته است.
آنتونیو گوترش در این رابطه تأکید دارد: «اعتراض به گرانی‌ها و برخورد خشونت‌آمیز با معترضان در بخش دیگر این گزارش آمده است که طبق آن دست‌کم پنج نفر در پی تیراندازی مستقیم نیروهای امنیتی کشته شدند».
این گزارش سپس می‌افزاید: «واکنش دولت به اعتراض‌ها اغلب با اختلال در اینترنت همراه است و دسترسی به اطلاعات را با چالش روبه‌رو کرده است...
در ماه آوریل و مه ۲۰۲۲ دست‌کم ۵۵ نفر از معلمان، وکلا، مدافعان حقوق کار، هنرمندان و دانشگاهیان در جریان اعتراض‌ها بازداشت شده‌اند و بسیاری از آنها با اتهامات مربوط به امنیت ملی روبه‌رو هستند».
مضافاً براین واقعیت‌ها باید به آخرین گزارش از سوی جاوید رحمان، گزارشگر ویژه در امور ایران و در رابطه با نقض حقوق بشر اشاره نمود تا بدین‌سان پازل سرکوب و نقض سیستماتیک حقوق انسانی در دیکتاتوری ولی‌فقیه روشن‌تر گردد. وی در این رابطه تأکید کرده است که تنها طی سه ماه گذشته «۱۰۰ نفر» در ایران اعدام شده‌اند. بدین‌سان و به‌طور متوسط رژیم آخوندی در هر ۸ ساعت یک نفر را طی این مدت به جوخه‌های اعدام سپرده است.

در این رابطه نیز شورای ملی مقاومت در چندین رشته روشنگری ازجمله اعلام کرده است: «رژیم آخوندی از ۱۶ تا ۲۵ خرداد دست‌کم ۵۶ نفر را اعدام کرده که نسبت به سالها و ماههای گذشته افزایش بی‌سابقه‌ای پیدا کرده است.
ملل متحد و عموم مراجع مدافع حقوق‌بشر و همچنین اتحادیه اروپا و کشورهای عضو باید اعدام‌های جنایتکارانه فراقانونی و دسته‌جمعی را محکوم و برای نجات جان هزاران زندانی زیر اعدام دست به اقدام فوری بزنند».