عفو بین‌الملل: رژیم ایران مسئول بیش از نیمی از اعدام‌های ثبت شده در جهان است

 

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی که امروز ۳ خرداد ۱۴۰۱ منتشرکرده رژیم ایران را رکورددار شمار اعدامها در سال ۲۰۲۱ معرفی کرده است. در گزارش عفو بین‌الملل آمده است: رژیم ایران با اعدام حداقل ۳۱۴ نفر بیشترین سهم را در افزایش اعدام در سال ۲۰۲۱ به خود اختصاص داده است که بالاترین میزان اعدام از سال 2017 است یعنی رژیم ایران مسئول بیش از نیمی از اعدام‌های ثبت شده در جهان است تعداد اعلام شده زنان اعدام شده در ایران افزایش یافته و از 9 نفر به ۱۴ نفر رسیده است. همچنین مقامهای رژیم ایران بر خلاف قوانین بین المللی ۳ نفر را که در زمان ارتکات جرم انتسابی زیر ۱۸ سال داشتند اعدام کردند. در سال گدشته اعدام‌های ثبت شده در ایران در رابطه با مواد مخدر بیش از ۵ برابر شده است.
عفو بین‌الملل افزوده است: در ایران احکام اعدام به طور نامتناسبی علیه اقلیت‌های قومی با اتهامات مبهمی مانند «محاربه» مورد استفاده قرار گرفته است. حداقل ۱۹ درصد از اعدام‌های ثبت شده یعنی ۶۱ نفر از اقلیت بلوچ بوده‌اند که تنها حدود ۵ درصد از جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند.

خبرگزاری فرانسه گزارش عفو بین‌الملل را منعکس کرده و نوشته است: عفو بین‌الملل «افزایش نگران کننده» جهانی اعدام را برجسته می‌کند. بر اساس مطالعه سالانه ناظر حقوق بشر، حداقل ۵۷۹ اعدام در ۱۸ کشور در سال ۲۰۲۱ انجام شده است که حداقل ۳۱۴ نفر از آنها توسط رژیم ایران صورت گرفته است. این رقم ۲۴۶ نفر در سال ۲۰۲۰ بوده است.