وخامت وضعیت جسمی زندانی سیاسی مهدی صالحی و فراخوان به رفع محدودیتها برای معالجه وی

 

 

وضعیت جسمی زندانی سیاسی مهدی صالحی قلعه شاهرخی ۳۸ساله، که از سال ۱۳۹۸ در زندان دستگرد اصفهان به‌سر می‌برد به‌دلیل تأخیر و تعلل زندانبانان در معالجه و انتقال دیرهنگام او به بیمارستان به‌شدت وخیم است و زندگی وی در خطر است.

 وی در آبان ۱۳۹۸ دستگیر و همراه ۴زندانی دیگر به اتهام «مشارکت در قیام دیماه ۹۶»، «محاربه»، «بغی» و «افساد فی الارض» به ۲بار اعدام و ۵سال حبس تعزیری محکوم شده است.
مهدی صالحی که از اهالی یزدانشهر است هنگام کمک به یکی از دوستانش که در قیام ۹۶ هدف تیراندازی قرار گرفته بود، مورد اصابت گلوله‌های ساچمه‌ای قرار گرفت و از ناحیه سر آسیب دید. وی در میان جوانان و همشهریهای خود و ایل بختیاری به جوانمردی و مردم‌دوستی معروف است.
او روز سه‌شنبه ۲۱دی‌ماه ۱۴۰۰، به‌دلیل ناراحتی از ناحیه قلب و سر به بهداری زندان مراجعه کرد ولی به‌دلیل تزریق داروی اشتباه و تأخیر در انتقال به بیمارستان دچار سکته مغزی شد. وی هم‌اکنون در بیمارستان الزهرای اصفهان در حالت اغما به‌سر می‌برد. با این‌حال در محاصره مأموران اطلاعاتی و امنیتی است و به خانواده و فرزندش اجازه نزدیک شدن به او را نمی‌دهند.
ممانعت از درمان و رسیدگی‌های پزشکی به زندانیان سیاسی و زجرکش کردن آنها یک روش شناخته شده در زندانهای رژیم آخوندی است. هفته گذشته نیز زندانی سیاسی بکتاش آبتین در اثر محرومیت از دسترسی به موقع به امکانات پزشکی جان باخت.
مقاومت ایران ملل متحد و ارگانهای ذیربط را به اقدام فوری برای رفع هر گونه محدودیت در معالجه مهدی صالحی فرا می‌خواند و بار دیگر خواستار اعزام یک هیأت بین‌المللی برای تحقیق پیرامون وضعیت زندانهای ایران می‌باشد.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۲۴دی ۱۴۰۰ (۱۴ژانویه ۲۰۲۲)