بزرگداشت یاد مرجان شورشگر و آتش‌افروز در سالگرد جاودانگی‌اش

 

 

 

 

 

بزرگداشت یاد مرجان شورشگر و آتش‌افروز در سالگرد جاودانگی‌اش
لس‌آنجلس ۱۷خرداد۱۴۰۰
سخنان آقای ژورک: دعوی چه کنیم داعیه ‌داران همه رفتند چو بار سفر بند که یاران همه رفتند
سالها مبارزه کرد. تلاش کرد. زندان، انفرادی، شکنجه، ۱۸سال انزوا. کاش بود. بودی که این روزها روزهای آخر رژیمه به نظر من. سرنگونی را می‌دید. بالاتر از هنرش که باعث محبوبیت بی‌نظیرش شده بود، انسانیتش بود.مصاحبه ای کرده بود که توی اون مصاحبه‌اش، آخراش، خطابش به خامنه‌ای بود.گفته بود آخراش گفته بود که دست بردار از جنایاتت شاه سلطان ولایت. بترس از بازی روزگار، ۵تا پادشاه پشت سر هم یا ترور شدند یا در غربت چال شدند و تو خاک ایران نیستند. تو داری ششمیش می‌شی. بترس. این شعر هم خونده بود:
بر سر شب سر جنگ و تاراج داشت سحرگه نه تن ‌سر نه سر تاج داشت
به یک گردش چرخ نیلوفری نه نادر به جا ماند نه نادری 
بله، کاش می فهمیدند این آخوندا که دنیا بی‌حساب و کتاب نیست. همه چی را باید جواب داد. 
 گول تاج خود مخور از بهر خویش بین چه آمد بر سر شاهان پیش
ممنونم که آمدید

امیر آرام 
سکوت در برابر جنایت رژیم اهریمنی آخوندی خیانت به رسالت انسانی و خیانت به ایران و ایرانی است. مرجان با ایستادگی در برابر ظلم فریاد زد:
در سوگ من زاری مکن دعوی بیماری مکن 
صدجان شیرین داده‌ام تا این بلا بخریده‌ام 
مرجان وظیفه خود را انجام داد و امروز وظیفه ما می‌باشد که در برابر اهریمنان آخوندی سلاح برگیریم و با ایستادگی خود ریشه ظلم و ستم را برای همیشه بسوزانیم. تنها یک روز با شهامت زندگی کردن به خدا که شایسته‌تر از آن است که صد سال با ترس بندگی کردن است. و زنده باد می گویم به ملت قهرمان ایران. به امید آزادی در آینده نه چندان دور. تشکر می کنم.

ناصر شریف
 یک سال پیش در چنین روزهایی خبر درگذشت هنرمند شورشی و مردمی خانم مرجان به سرعت در همه جای دنیا پیچید و موجی از احترام و قدردانی از خانم مرجان که نشان از همبستگی ملی علیه رژیم ضد آزادی و زن‌ستیز داشت را برانگیخت. این میزان عشق و علاقه و تجلیل مردم از خانم مرجان به خاطر کارنامه هنری و کارنامه مبارزاتی او بود که تا آخرین روزهای زندگی‌اش در مقابل ظلم و فاشیسم دینی ایستاد. درود بر او که چه در طول زندگی پربارش و چه پس از وداع از این دنیا، روح بزرگش رژیم آخوندها را به وحشت انداخت. جامعه کالیفرنیا برای دمکراسی در ایران

مینا دوست زاده
تمام زندانیانی که قبلا در کنار سلول انفرادی اون یا در بازجویی‌ها یا در بندهای دیگه با اون بودند شاهد شکنجه‌های وحشیانه‌ای که تمام آثارش در بدن این نازنین بود، بودند و در اون اتاقی که ما در حدود ۹۰نفر بودیم ولی گنجایش فقط ۹نفر را داشت از اون حکایتها می‌کردند،از مقاومتش و از تصمیمی که گرفته بود که در مقابل جلادها اون لاجوردی جنایتکار، اون رئیسی جلاد۶۷ که اون زمان یک نوجوانی بود ولی مدارجش را در کشتار داشت ادامه می‌داد و دریافت می‌کرد، این همچنان وایستاده بود سربلند.
و اون آری گفت به سرنگونی رژیم خمینی در کنار مقاومت، به ندای خانم مریم رجوی گوش فرا داد و تا آخرین لحظات مصمم، پایدار، رزمید. درود

امیر برج خانی
خانم مرجان اگر چه هنرمند مردم محروم ایران است، ولی وجه تمایز ایشان در عرصه هنر با سایر هنرمندان به خاطر حضور شجاعانه و انتخاب شده‌اش به عنوان یک بانوی شجاع و شورشگر در کنار مبارزین و مجاهدین و تحمل شدائد و زندان و داغ و درفش و تبعید است که نام او را در قلوب میلیونها ایرانی و سپهر سیاسی ایران حک کرده است.