نیویورک تایمز نوشت: رژیم ایران با تولید سریعتر اورانیوم نسبت به سال‌های اخیر، با سرعت به نقض محدودیت ذخایر نزدیک می‌شود. این موضوع می تواند به بحرانی بیانجامد که قبل از مذاکرات اتمی، بارها آمریکا و رژیم ایران و اسرائیل را در آستانه درگیری نظامی قرار داد.

نیویورک تایمز ۱۱ ژوئن ۲۰۱۹(۲۱خرداد) نوشت: بازرسان بین‌المللی روز دوشنبه گفتند رژیم ایران تولید سوخت اتمی خود را بدنبال تهدید کنار گذاشتن محدودیت‌های توافق اتمی سال ۲۰۱۵، افزایش داده است.
یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در یک کنفرانس مطبوعاتی در وین گفت، “بله، میزان تولید در حال افزایش است”... آمانو گفت، “من نگران افزایش تنش‌ها بر سر مسئله اتمی رژیم ایران هستم. ضروری است که رژیم ایران بطور کامل التزامات اتمی خود” را براساس توافق اجرا کند.
در ماه مه، وزارتخارجه آمریکا اعلام کرد ممکن است هر کشوری را که اورانیوم غنی شده از ایران را منتقل نماید، تحریم کند...
این روزنامه سپس به وضعیت رزیم آخوندی که پس از این بیانیه وزارت خارجه آمریکا یا باید غنی سازی اورانیوم را به طور کامل متوقف می کرد و یا باید ذخایر ارونیوم غنی شده اش را با نقض برجام افزایش می داد، اشاره کرده و با یاد آوری تصمیم رژیم برای کاهش تعهدات برجامی خود، می نویسد: در پی بیانیه وزارت خارجه آمریکا در سوم ماه مه که اعلام کرد خارج کردن سوخت از ایران “می‌تواند قابل تحریم باشد”،.....رژیم ایران با تولید سریعتر اورانیوم نسبت به سال‌های اخیر، با سرعت به نقض محدودیت ذخایر نزدیک می‌شود. این موضوع می تواند به بحرانی بیانجامد که قبل از مذاکرات اتمی، بارها آمریکا و رژیم ایران و اسرائیل را در آستانه درگیری نظامی قرار داد.
اکنون روحانی بتدریج در حال بالا بردن فشار و تست است که آیا می‌تواند دول اروپایی را در اختلاف بر سر توافق سال ۲۰۱۵ از آمریکا بکند. وی در سخنرانی خود در ماه مه سریالی از مهلت‌های ۶۰ روزه را قائل شد و گفت که اگر انگلیس، فرانسه و آلمان تحریم‌هایی که آمریکا بصورت یکجانبه اعمال نموده را نشکنند، رژیم ایران یک به یک محدودیت‌های اتمی را کنار خواهد گذاشت. روحانی گفت که در گام اول، ایران تولید اورانیوم خود را چهار برابر خواهد کرد.
روحانی گفت که قدم دوم در ماه ژوئیه خواهد بود که سطح غنی‌سازی افزایش خواهد یافت و کشور به اورانیوم غنای بمب اتمی نزدیکتر خواهد شد. اما روحانی نگفت که سطح غنی‌سازی چه میزان خواهد بود.