روز جمعه در اجلاس کمیتة سوم مجمع عمومی ملل متحد، هم‌زمان با ارائة گزارش گزارشگر ویژة حقوق بشر سازمان ملل دربارة وضعیت حقوق بشر در ایران، نمایندگان کشورهای مختلف موج اعدام‌ها توسط رژیم رکوردار اعدام در جهان و ابعاد مختلف نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کردند.

در اجلاس کمیتة سوم مجمع عمومی، ششمین و آخرین گزارش احمد شهید به‌عنوان گزارشگر ویژة وضعیت حقوق بشر در ایران، ارائه شد. الیزابتا دا کاستا Elisabeth da Costa از کمیسیون عالی حقوق بشر ملل متحد ضمن قرائت این گزارش تأکید کرد که رژیم، هم‌چنان رکوردار اعدام در جهان به نسبت جمعیت است.
این گزارش تصریح می‌کند: «در ایران، حق زندگی هم‌چنان تحت تعرض جدی است. (رژیم) ایران، هم‌چنان بالاترین آمار اعدام به نسبت جمعیت در مقایسه با هر کشور دیگری در جهان را دارد. سازمان‌های حقوق بشری برآورد می‌کنند که در سال 2015، بین 966 تا 1054 اعدام صورت گرفته است؛ این بالاترین نرخ (اعدام) طی بیش از 20 سال اخیر است...».
گزارشگر ویژة حقوق بشر ملل متحد تأکید می‌کند که آمار بالای اعدام‌های صورت‌گرفته توسط رژیم، باعث شد تا کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل طی ماه‌های آوریل و اوت سال جاری میلادی، دو اطلاعیه در این رابطه صادر کند و به تعلیق مجازات اعدام و به‌طور خاص توقف اعدام نوجوانان فراخوان بدهد.
به گفتة وی، در طول دورة این گزارش، دست کم دو حکم سنگسار علیه زنان صادر شده است.
بنا به گزارش احمد شهید، رژیم از سال 2003 تاکنون درخواست‌های مکرر از سوی 8 گزارشگر ویژه را برای بازدید از کشور نادیده گرفته است... کسانی که در داخل کشور با گزارشگر ویژه هم‌کاری کرده‌اند، هدف تلافی‌جویی رژیم قرار می‌گیرند... امروزه مردم ایران هم‌چنان از نقض جدی و فاحش حقوق بشر رنج می‌برند... در این گزارش هم‌چنین، آمده است: «من هم‌چنان گزارش‌های مکرر و هشداردهنده‌یی از به‌کارگیری حبس‌های انفرادی و طولانی‌مدت...، فقدان دسترسی به وکیل و استفاده از اعترافات اخذ شده تحت شکنجه به‌عنوان شواهد حین محاکمه، دریافت می‌کنم».
احمد شهید در گزارش خود، جلوگیری رژیم از رسیدگی‌های لازم پزشکی به زندانیان از جمله زندانیان سیاسی را یک مسئلة قابل توجه دانسته و بر موارد دیگری از سرکوبگری رژیم اشاره کرده است؛ از جمله: نقض آزادی بیان، انجمن و تجمع مسالمت‌آمیز، دستگیری‌های خودسرانه به‌دلیل استفادة مشروع از همین حقوق، تبعیض علیه زنان و دختران ایران، نقض حقوق کودکان و بازجویی و دستگیری روزنامه‌نگاران، نویسندگان، فعالان شبکه‌های اجتماعی و مدافعان حقوق بشر.
در گزارش ارائه‌شده به ملل متحد هم‌چنین مواردی از سرکوب قومیت‌ها و پیروان مذاهب مختلف توسط رژیم مورد اشاره قرار گرفته است؛ هم‌چون دستگیری خودسرانه، حبس و اذیت و آزار آنها.
او تأکید کرد که قوانین، سیاست‌ها و اقدامات رژیم، هم‌چنان تبعیض علیه زنان و دختران ایران را نهادینه می‌کند.
در ادامة جلسة کمیتة سوم مجمع عمومی، نمایندة رژیم آخوندی نسبت به گزارش گزارشگر ویژة ملل متحد سوز و گداز کرد و از جمله گفت که تأسف‌آور است که این گزارش تروریست‌ها را زندانی سیاسی نام‌گذاری می‌کند.
سپس نمایندگان کشورهای مختلف، به محکومیت موج اعدام‌ها و نقض حقوق بشر توسط حکومت آخوندی پرداختند.
نمایندة آمریکا در سخنان خود به ممانعت رژیم از بازدید گزارشگر ویژة ملل متحد از ایران اشاره کرد، و افزود: «نهادهای مختلف حکومتی در ایران، مردم ایران و به‌خصوص افرادی را که به اقلیت‌های مختلف تعلق دارند یا نظرات سیاسی متفاوتی دارند به‌طور مستمر تحت محدودیت قرار می‌دهند. این محدودیت‌ها شامل اعدام، شکنجه و زندان به‌دلیل فعالیت‌های سیاسی، عدم رسیدگی‌های درمانی به زندانیان، اعمال سانسور، سرکوب اعتراضات مردمی و اعدام‌هایی است که بدون روند حقوقی صورت گرفته است. همین‌طور اعدام کسانی که هنگام ارتکاب جرم زیر سن قانونی بوده‌اند.
ما اخیراً به‌طور ویژه نگران اقدامات سرکوبگرانة حکومت ایران علیه مطبوعات و خبرنگاران و فعالان اجتماعی بوده‌ایم که به دلیل ابراز نظرات خود به سال‌های طولانی زندان محکوم شده‌اند».
نمایندة آلمان ضمن استقبال از گزارش‌های گزارشگر ویژة وضعیت حقوق بشر در ایران، تصریح کرد: “اعدام در ایران به دلایل اتهاماتی که بر اساس قوانین بین‌المللی جرایم سنگینی نیستند، به‌صورت خطرناکی گسترش یافته است. آلمان به‌طور ویژه نگران اعدام افراد نوجوان است. وی هم‌چنین تأکید کرد که به‌رغم درخواست‌های مکرر، رژیم اجازة بازدید گزارشگر ویژه را از ایران نداده است.
 نمایندة انگلستان، گفت: “ما به‌طور جد نگران وضعیت حقوق بشر و تعداد اعدام‌ها در ایران هستیم اعدام نوجوانان در ایران باید بدون اما و اگر متوقف شود
نمایندة سوئیس نیز در سخنان خود در اجلاس کمیتة سوم مجمع عمومی، گفت: “برای کشور من، لغو حکم اعدام بسیار مهم است. ما نسبت به زندانی‌کردن افراد به دلایل سیاسی و اعدام نوجوانان نگران هستیم.
گزارش (احمد شهید) به زمینه‌های مختلف اعمال شکنجه، تحقیر، وضعیت اعتراضات مردمی، وضعیت قومیت‌ها و پیروان مذاهب (مختلف) و وضعیت زنان اشاره می‌کند؛ ما با او هم‌نظریم و از (رژیم) ایران می‌خواهیم با گزارشگر ویژه همکاری کند و اجازة ورود (او) به ایران داده شود ».
نمایندة نروژ در این اجلاس، تأکید کرد: «نروژ با مجازات مرگ در همة شرایط مخالف است. مجازات مرگ ناقض کرامت انسانی و رفتار انسانی است. ما عمیقاً نگران تعداد بالای اعدام‌های صورت گرفته توسط حکومت ایران هستیم. ما به‌طور خاص در مورد استفاده گسترده از مجازات مرگ علیه کسانی که در زمان ارتکاب جرم (منتسب به آنها) زیر سن قانونی بوده‌اند نگران هستیم.
سانسور مطبوعات و ابراز نظرهای فرهنگی اینترنتی هم‌چنان (در ایران) امری عادی است. در ماه‌های اخیر ما شاهد دستگیری روزنامه‌نگاران و کاربران اینترنتی بودیم. علاوه بر این نروژ نگران دستگیری و بازداشت خودسرانة مدافعان حقوق بشر در ایران است. ما همچنین از این واقعیت نگرانیم که بسیاری از مدافعان حقوق بشر و وکلا، برخلاف اصول اولیة قانونی، مشغول گذراندن (احکام) زندان بر اساس معیارهای تعریف‌نشده نظیر تبلیغ علیه نظام هستند».
نمایندة کانادا در شروع سخنانش بر لزوم بازدید گزارشگر ویژة ملل متحد از ایران تأکید کرد، و گفت: «
متأسفانه وضعیت حقوق بشر در ایران وخیم باقی مانده است. کانادا به‌شدت نسبت به تعداد بالای اعدام‌ها در ایران از جمله (اعدام) متهمان نوجوان نگران است و ما فراخوان گزارشگر ویژه به (رژیم) ایران را برای ممنوع‌کردن چنین اعدام‌هایی و تعلیق مجازات اعدام تکرار می‌کنیم.
در این جلسه نمایندة اتحادیة اروپا ضمن استناد به گزارش گزارشگر ویژه و دبیرکل ملل متحد دربارة وضعیت حقوق بشر در ایران، نسبت به اعدام‌ها و نقض آزادی بیان و آزادی عقیده توسط رژیم، ابراز نگرانی کرد، و افزود:
 «اتحادیة اروپا در نگرانی‌های (مربوط به) نقض حقوق بشر (در ایران) .... شریک است».
در ادامة جلسة کمیتة سوم مجمع عمومی، احمد شهید دربارة گزارش و مأموریت خود به‌عنوان گزارشگر ویژة وضعیت حقوق بشر در ایران سخنرانی کرد و به سئوالات هیأت‌ها پاسخ داد.
وی از جمله گفت: «من اولین گزارشگر (ویژه دربارة) ایران هستم که بدون کسب فرصت حتی یک بازدید از کشور، کناره‌گیری می‌کنم. اما با توجه به تکنولوژی‌های مدرن، توانستم با صدها ایرانی صحبت کنم...».
پس از سخنان احمد شهید، نمایندة حکومت آخوندی بار دیگر غیظ خود را از محکومیت بین‌المللی اعدام‌ها و نقض حقوق بشر توسط رژیم نشان داد، و ماموریت گزارشگر و گزارشات او را مداخله در امور رژیم ارزیابی کرد.