بیانیه مشترک ۲۲تن از نمایندگان پارلمان اروپا، ضرورت اعزام هیأت بین المللی برای بازدید از زندانهای ایران و مداخله دبیرکل برای آزادی امیرحسین مرادی و علی یونسی و سایر دستگیرشدگان اخیر در وضعیت خطرناک کرونا.

آندریوس کوبیلیوس Andrius KUBILIUS نخست وزیر لیتوانی ۲۰۰۸-۲۰۱۲
راسا یوکنه ویچینه Rasa JUKNEVIČIENĖ وزیر دفاع لیتوانی ۲۰۰۸-۲۰۱۲
آنا فوتیگا Anna FOTYGA وزیر خارجه لهستان ۲۰۰۶ -۲۰۰۷
رادوسلاو سیکورسکی Radosław SIKORSKI وزیر دفاع و وزیر خارجه لهستان ۲۰۰۵ الی ۲۰۱۴
یری پوسپیشیل Jiří POSPÍŠIL وزیر دادگستری جمهوری چک ۲۰۰۶ ال ی ۲۰۱۲
ریچارد آنتونی لگودکو Ryszard Antoni LEGUTKO وزیر آموزش ملی لهستان ۲۰۰۷
لودمیلا نوواک Ljudmila NOVAK معاون نخست وزیر اسلوانی ۲۰۱۲-۲۰۱۳
میلان زور Milan ZVER وزیر آموزش و وزیر ورزش اسلوانی ۲۰۰۴-۲۰۰۸
ریچارد چارنسکی Ryszard CZARNECKI وزیر سابق امور اروپایی لهستان
فرانک بوگوویچ Franc BOGOVIČ وزیر سابق محیط زیست و کشاورزی اسلوانی
فرانچسکا دوناتو Francesca DONATO از ایتالیا
جیانا گانچا Gianna GANCIA از ایتالیا
پترا استراویچیوس Petras AUŠTREVIČIUS از لیتوانی
کریستیان سیلویو بوشووا Cristian-Silviu BUŞOI از رومانی
ماریان ژان مارینسکو Marian-Jean MARINESCU از رومانی
استانیسلا پولچاک Stanislav POLČÁK, از جمهوری چک
پتری سارواما Petri SARVAMAA ز فنلاند
ایوان استفانسچ Ivan ŠTEFANEC از اسلواکی
هرمان ترش Hermann TERTSCH از اسپانیا
روژا توماسیک Ruža TOMAŠIĆ کرواسی
رومانا تومس Romana TOMC از اسلوانی
ورونیکا ورچیونووا Veronika VRECIONOVÁ از جمهوری چک

۲۲تن از نمایندگان پارلمان اروپا در بیانیه مشترکی اعلام کردند: علیرغم وضعیت بحرانی همه گیری کرونا، رژیم ایران همچنان به اعدام زندانیان ادامه داده و از آزادی زندانیان، بویژه زندانیان سیاسی خودداری می کند، بخصوص که وضعیت بهداشتی در زندانها نگران کننده و تهدید آمیز است. علاوه بر این، رژیم دستگیری گسترده مخالفان خود را آغاز کرده و اپوزیسیون دموکراتیک را، که هر روز از وضعیت کورونا در کشور گزارش می دهد، سرکوب می‌کند.
روز ۱۶ اردیبهشت  ۱۳۹۹ قوه قضاییه رژیم ایران اعلام کرد دو دانشجوی نخبه بنامهای امیرحسین مرادی وعلی یونسی را بدلیل روابط انها با سازمان مجاهدین خلق ایران دستگیر و زندانی کرده است. اپوزیسیون ایران اسامی وعکس های ۱۸ نفر دیگر را که با همین اتهام دستگیرشده اند، افشا کرد. آنها عمدتا جوانانی هستند که به دنبال آزادی و دموکراسی در ایران هستند.
ما عمیقا نگران بدرفتاری وشکنجه کسانی هستیم که دستگیر شده اند.

نمایندگان پارلمان اروپا ضمن اشاره به اظهارات دژخیم اسماعیلی درباره دودانشجوی نخبه دانشگاه صنعتی که برندگان جوایز المپیاد جهانی و کشوری در نجوم بوده اند می افزایند:
سخنگوی قوه قضایه گفته است: انها می خواستند «درکشور عملیات خرابکارانه انجام دهند». ما موج دستگیریها واعدامهای مخالفان به ویژه دستگیری دانشجویان نخبه وشهروندان ایرانی را که برای مطالبه آزادی درتظاهرات شرکت داشته اند، محکوم کرده وخواهان ازادی فوری وبدون قید وشرط زندانیان هستیم. ما دبیرکل سازمان ملل را ترغیب می کنم تا برای آزادی دستگیرشدگان و احترام به حقوق بشر وآزادی بیان و آزادی انجمن ها در ایران فراخوان دهد و خواهان بازدید یک هیئت تحقیق از زندانها هستیم تا از وضعیت زندانیان گزارشی ارائه دهد.

بیانیه پارلمانترهای پارلمان اروپا

۱۸ مه ۲۰۲۰
ایران: فراخوان فوری برای آزادی زندانیان عقیدتی و توقف اعدامها

اکنون، آمار جانباختگان Covid۱۹ در ایران از ۴۲،۰۰۰ فراتر رفته است، در حالی که مقامات دولت حسن روحانی به طور رسمی تعداد واقعی را مخفی می کنند.
علیرغم وضعیت بحرانی این پاندمی، ایران همچنان به اعدام زندانیان ادامه داده و از آزادی زندانیان، بویژه زندانیان عقیدتی خودداری می کند، بخصوص که وضعیت بهداشتی در زندانها نگران کننده و تهدید آمیز است.
علاوه بر این، رژیم دستگیری گسترده مخالفان خود را آغاز کرده و اپوزیسیون دموکراتیک را، که هر روز از وضعیت کورونا در کشور گزارش می دهد، سرکوب می‌کند.
در تاریخ ۵ مه ۲۰۲۰، دادگستری ایران اعلام کرد که دو دانشجوی نخبه، آقایان امیرحسین مرادی و علی یونسی، به دلیل ارتباط با جنبش اپوزیسیون ایران، سازمان مجاهدین خلق ایران (PMOI / MEK) دستگیر و زندانی شده اند.
اپوزیسیون، از آن روز، اسامی و عکس های ۱۸ نفر دیگر را که به اتهامات مشابه دستگیر شده اند، افشا کرد. آنها عمدتا جوانی می باشند که به دنبال آزادی و دموکراسی در ایران هستند.
ما این بیانیه را می نویسیم تا توجه شما به نقض مداوم حقوق بشر در ایران جلب شود. ما از بدرفتاری و شکنجه کسانی که دستگیر شده اند به شدت نگران هستیم، چرا که در طول دو سال گذشته، تعداد زیادی از زندانیانی که در اعتراضات دستگیر شده اند در حالی که در بازداشت به سر می بردند به قتل رسیده اند. و این در حالی است که تقریباً در همه موارد، مقامات ایرانی ادعا کردند که زندانیان خودکشی کرده اند.
آقایان مرادی و یونسی، دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف تهران، بدون حکم در تاریخ ۱۰ آوریل ۲۰۲۰ دستگیر شدند. براساس گزارش ها، آقای مرادی در آن روز ناپدید شده و آقای یونسی دستگیر و در عصر همان روز با جراحات و علائم شکنجه، به خانه‌اش برده شده است. رژیم پس از اعتراض دانشجویان در دانشگاه، دستگیری آنها را تأیید کرد.
آقای یونسی در سال ۲۰۱۸ مدال طلای دوازدهمین المپیاد بین المللی نجوم و فیزیک فضایی را کسب کرده بود. پیش از این، او برنده مدال های نقره و طلای المپیاد ملی نجوم در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ بود. آقای مرادی در ۲۰۱۷ مدال نقره را در این المپیاد کسب کرده بود.
غلامرضا اسماعیلی سخنگوی دادگستری ایران ادعا کرد: «آنها می خواستند کشور را ویران کنند که خوشبختانه با هوشیاری و اقدام به موقع مأموران اطلاعاتی ما، خنثی شد.»
موج فعلی دستگیری ها و اعدام ها، دستگیری مخالفان، جوانان تحصیل کرده، دانشجویان نخبه و شهروندان ایرانی را به دلیل شرکت در اعتراضات و حمایتشان از آزادی محکوم می کنیم و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط این زندانیان هستیم.
ما از نماینده عالی اتحادیه اروپا می خواهیم که از ایران بخواهد تا آزادی بازداشت شدگان را تضمین کند و به حقوق شهروندان در آزادی بیان و آزادی اجتماع احترام بگذارد. بنابراین، ما خواهان ایجاد ماموریت حقیقت یاد برای بازدید از زندانها و ارائه گزارشی از شرایط بازداشت شدگان، هستیم.
سکوت و بی‌عملی نتیجه معکوس دارد و توسط ایران به عنوان یک چراغ سبز از اتحادیه اروپا در برابر نقض های گسترده حقوق بشر در تهران شناخته می شود. ما مجدداً موضع خود را تأیید می کنیم که روابط با ایران باید منوط به توقف اعدام ها و پیشرفت آشکار در حقوق بشر باشد.
خالصانه،
۱ - پترا استراویچیوس عضو کمیسیون خارجه و سفیر ویژه وزارتخارجه و مشاور سیاست خارجی نخست وزیر لیتوانی
۲ - فرانک بوگوویچ وزیر سابق محیط زیست و کشاورزی اسلوانی
۳ - کریستیان سیلویو بوشووا نماینده پارلمان اروپا از رومانی
۴ - ریشارد چارنسکی وزیر سابق امور اروپایی از کشور لهستان و عضو کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا
۵ - فرانچسکا دوناتو نماینده پارلمان اروپا از ایتالیا
۶ - آنا فوتیگا وزیر خارجه لهستان ۲۰۰۶ -۲۰۰۷، هماهنگ کننده گروه احزاب محافظه کار و رفرمیست در پارلمان اروپا و عضو کمیسیون خارجه و دفاع و امنیت پارلمان اروپا
۷ - جیانا گانچا نماینده پارلمان اروپا از ایتالیا
۸ - راسا یوکنه ویچینه وزیر دفاع لیتوانی ۲۰۰۸-۲۰۱۲ ، رئیس مجمع پارلمانی ناتو ۲۰۱۸ و عضو کمیته دفاع و امنیت پارلمان اروپا
۹ - آندریوس کوبیلیوس نخست وزیر لیتوانی ۲۰۰۸-۲۰۱۲ و عضو کمیسیون خارجه پارلمان اروپا
۱۰ - ریشارد آنتونی لگودکو رئیس مشترک گروه احزاب محافظه کار و رفرمیست در پارلمان اروپا، عضو کنفرانس رؤسای پارلمان اروپا و وزیر آموزش ملی لهستان ۲۰۰۷
۱۱ - ماریان ژان مارینسکو نماینده پارلمان اروپا از رومانی
۱۲ - لودمیلا نوواک معاون نخست وزیر اسلوانی ۲۰۱۲-۲۰۱۳
۱۳ - استانیسلا پولچاک نماینده پارلمان اروپا از جمهوری چک
۱۴ - یری پوسپیشیل وزیر دادگستری جمهوری چک ۲۰۰۶ الی ۲۰۱۲ عضو کمیسیون قضایی پارلمان اروپا
۱۵ - پتری سارواما نماینده پارلمان اروپا از فنلاند
۱۶ - رادوسلاو سیکورسکی وزیر دفاع و وزیر خارجه لهستان ۲۰۰۵ الی ۲۰۱۴ / عضو کمیسیون خارجه و دفاع و امنیت پارلمان اروپا، رئیس هیئت رابطه با امریکا در پارلمان اروپا
۱۷ - ایوان استفانسچ نماینده پارلمان اروپا از اسلواکی و عضو کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا
۱۸ - هرمان ترش نماینده پارلمان اروپا از اسپانیا و عضو کمیسیون خارجه پارلمان اروپا
۱۹ - روژا توماسیک نماینده پارلمان اروپا از کرواسی
۲۰ - رومانا تومس نماینده پارلمان اروپا از اسلوانی
۲۱ - ورونیکا ورچیونووا نماینده پارلمان اروپا از جمهوری چک
۲۲ - میلان زور وزیر آموزش و وزیر ورزش اسلوانی ۲۰۰۴-۲۰۰۸ و عضو کمیسیون خارجه پارلمان اروپا


اسامی و تصاویر ۱۸ زندانی دیگر در زیر آمده است:
۱. محمدرضا اشرفی سامانی، اصفهان
۲. ناهید فتحعلیان، تهران
۳. کامران رضایی فر، تهران
۴. سپهر امام جمعه، تهران
۵. پرستو معینی، تهران
۶. زهرا صفایی، تهران
۷. فروغ تقی پور، تهران
۸. مرضیه فارسی، تهران
۹. مسعود راد، تهران
۱۰. بیژن کاظمی، کوهدشت
۱۱. محمد مهری، قم
۱۲. سمیه بدیع، کرج
۱۳. محمدحسنی، کرج
۱۴. رسول حسنوند، خرم آباد
۱۵. غلام علی علیپور، آمل
۱۶. مهران قره باغی، بهبهان
۱۷. مجید خادمی، بهبهان
۱۸. سعید راد، سمنان