گزارش هاي رسيده از جمهوري آذربايجان حاکي است که مخالفان الهام علي اف، رييس جمهور، با الهام از قيام مردم تونس و مصر در باکو دست به اعتراض زده اند که در جريان آن، پليس بيش از ۳۰ فعال وابسته به حزب مخالف «مساوات» را دستگير کرد.

به گزارش خبرگزاري‌ها، روز شنبه، ۲۱ اسفند، حدود ۲۰۰ نفر از حاميان حزب «مساوات» در ميدان «فواره‌ها» در باکو، پايتخت اين کشور گرد هم آمدند و بر ضد حکومت الهام علي‌اف شعار سردادند که اين تظاهرات با حمله نيروهاي امنيتي به تظاهرات کنندگان و دستگيري بيش از ۳۰ نفر سرکوب شد.

اين تظاهرات در حالي صورت گرفته است که روز گذشته نيز نيروهاي پليس با حمله به گروه کوچکي از جوانان باکو که دست به تظاهرات زده بودند بيش از ۴۰ نفر را دستگير کردند.

به گفته پليس ۲۳ نفر از دستگير شدگان روز جمعه آزاد شده‌اند، اما مابقي آن‌ها در آينده در دادگاه حاضر خواهند شد.

در تظاهرات روز شنبه که از سوي حزب مساوات تدارک ديده شده بود، حاضران شعارهاي ضد حکومتي نظير «آزادي،‌استعفا» سر مي‌دادند.

عيسي قنبر، رهبر اين حزب در گفت‌و‌گو با خبرگزاري فرانسه، تظاهرات روز شنبه را آغازگر يک جنبش دموکراتيک دانست.

وي به مقامات هشدار داد: «پيام ما به مقامات اين است: اگر انقلاب نمي‌خواهيد اصلاحات بنيادين (در کشور) ايجاد کنيد».

حزب مساوات نخستين بار در ماه نوامبر گذشته، پس از آن‌که به دنبال انتخابات پارلماني هيچ کرسي مجلس به احزاب مخالف تعلق نگرفت، اين انتخابات را «ناسالم» دانست و عليه آن دست به تظاهرات زد.

اين حزب همچنين به دنبال قيام مردم تونس و مصر دست به کارزار تبليغاتي زده و از مخالفان حکومت جمهوري آذربايجان دعوت کرد تا روز ۲۱ اسفند در باکو دست به تظاهرات بزنند.

حزب مساوات، دولت جمهوري آذربايجان را به تقلب در انتخابات، سرکوب مخالفان و زنداني کردن آنان و همچنين کنترل رسانه‌هاي اين کشور متهم مي‌کند.

جمهوري آذربايجان از نزديک به دو دهه پيش تحت رهبري خانواده علي‌اف است.

حيدر علي‌اف، در سال ۱۹۹۳ رهبري جمهوري آذربايجان را در دست گرفت که به دنبال فوت وي در سال ۲۰۰۳ الهام علي‌اف، پسر وي عهده‌دار مقام رياست جمهوري اين کشور شش ميليون نفري شد.
راديو فردا