بیانیه مشترک شخصیتهای برجسته آلمانی: پایان انتقال مجاهدین از عراق پیروزی بزرگ مقاومت ایران

انتقال اعضای اپوزیسیون ایران به اروپا با موفقیت بپایان رسید. – ما در کمال خوشحالی، آرامش و با رضایت خاطر از تکمیل انتقال کلیه اعضای سازمان مجاهدین خلق که در کمپ لیبرتی در بغداد باقی مانده بودند مطلع شدیم. بدین ترتیب یک نگرانی درازمدت به یک شادی بزرگ برای همه کسانی منجر شد که هرگز امید خود را از دست ندادند و به پایداری و موضعگیری و اقدامات کمک کننده ادامه دادند. دو هواپیمای حامل 280 تن از ساکنان که بخشی از حدود 2000 نفر از ساکنان لیبرتی هستند که از ابتدای سال 2016 به اروپا منتقل شده اند، روز جمعه عراق را ترک کردند. بدین ترتیب رژیم ایران در تلاشهای متعدد خود برای مسترد ساختن کلیه اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران، شکست خورد.

رژیم تهران اوضاع پرهرج ومرج بعد از حمله آمریکا به عراق را به نحوی شقاوت بار مورد سوء استفاده قرار داد و بارها دست به اقداماتی زد تا سازمان مجاهدین خلق را نابود سازد. سه قتل عام در کمپ اشرف، پنج حمله موشکی به کمپ لیبرتی و یک محاصره هشت ساله موجب شد تا168تن از این مخالفان جان باختند . این جنایات تنها بخشی از یک طرح ضدانسانی بود که خوشبختانه در نهایت نافرجام ماند. ما یاد آن تعداد از اعضای مقاومت راکه جانشان را از دست دادند، گرامی میداریم و با بازماندگان و دوستانشان ابراز همبستگی و همدردی میکنیم و هم زمان خودمان را در کنار بسیاری مجروحین آن حملات می بینیم.
در هیچ دوره ای رژیم تهران خواهان خروج اعضای مجاهدین خلق ایران از عراق نبوده است و بدین منظور نیز موانع زیادی ایجاد کرد. اما به رغم همه موانع، مجاهدین خلق تسلیم نشدند. نائل آمدن به ایجاد امنیت جدید برای اعضای مقاومت ایران، بمثابه یک شکست آشکار برای رژیم ایران است.
این ضروری است که از خانم مریم رجوی بصورت فوق العاد قدردانی کرد چرا که با تلاش فراوان، پیگیرانه و خستگی ناپذیر این پروژه انتقال را هدایت کرد و آن را به سطح یک جنبش بشردوستانه جهانی ارتقا داد. بسیاری از شخصیتهای بنام از آلمان، اروپا، آمریکا و جهان عرب از خانم رجوی در این ابتکار حمایت بعمل آوردند. از طریق این همبستگی و همکاری یک سپر حفاظت سیاسی و یک کمک انساندوستانه غیرقابل تصور برای انتقال اعضای مجاهدین خلق ایجاد شد.
سهم محوری این موفقیت از آن خود اعضای سازمان مجاهدین خلق و انبوه حامیان آن است . آنها با وقف انرژی شخصی وامکانات مالی، رسیدن به این موفقیت را میسر ساختند. کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد اعلام کرد: «ادامه موفقیت در اجرایی کردن راه حلها همچنین با پایبندی ساکنان به تعهد خود برای تأمین عمده هزینه های مربوطه، میسر شده است، به ویژه برای تأمین دراز مدت همه ساکنان جابه جا شده به خارج از عراق که به کمکهای دولتی هیچ دسترسی ندارند».
تلاشهای ما و کمکهای سیاسی و انساندوستانه باید ادامه یاببند و ادامه خواهند یافت و مجاهدین نیز پرانگیزه تر و متقاعدتر از هر زمان دیگر هستند تا به هدف اصلی خود یعنی یک ایران آزاد و دمکراتیک دست پیدا کنند.
امضاء کنندگان:
پروفسور دکتر ریتا زوسموت، نایب رئیس سابق مجلس فدرال آلمان
زابینه لویت هویسر اشنارن برگر، وزیر سابق دادگستری جمهوری فدرال آلمان
گرهارت باوم، وزیر سابق کشور جمهوری فدرال آلمان
پروفسور دکتر هورست تلچیک، مشاور پیشین صدراعظم و ر‌ئیس سابق کنفرانس امنیتی مونیخ
اسقف پروفسور ولفگانگ هوبر، رئیس پیشین شورای رهبری کلیساهای پروتستان آلمان
اوتو برنهارد، عضو هیئت رئیسه بنیاد کنراد آدنائر، عضو سابق هیئت رئیسه گروه پارلمان دمکرات مسیحی در مجلس فدرال
مارتین پاتسلت، نماینده مجلس فدرال آلمان، عضو کمیسیون حقوق بشر
کوردولا کوآج، نماینده مجلس فدرال آلمان
توماس نورد، نماینده مجلس فدرال آلمان
هریبرت شارِن برویش، معاون سابق وزیر
کلاوس برسر، سردبیر سابق تلویزیون کانال دوم آلمان
لئو داتسن برگ، عضو سابق هیئت رئیسه گروه پارلمان دمکرات مسیحی در مجلس فدرال
ولفگانگ هولتس آپفل، رئیس انجمن حقوق بشری ”17 ژوئن 1953”
کریستیان سیمرمان، رئیس دفتر حقوق بشر و امور اقلیتها برلین
9 سپتامبر 2016